HSP'li olgularda gastrointestinal sistem tutulumu ile fecal calprotectin düzeyleri arasindaki ilişki
Relationship between fecal calprotectin levels and gastrointestinal system involvement in Henoch Schönlein patients
- Tez No: 353934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Henoch-Schönlein purpurası (HSP), özellikle küçük damarları tutan ve damar duvarlarına IgA birikmesi ile oluşan akut lökositoklastik bir vaskülittir. Hastalık sıklıkla artrit, artralji, nontrombositopenik purpura, karın ağrısı ve değişken derecede böbrek tutulum bulguları ile ortaya çıkmaktadır. Etyolojisi bilinmemektedir. Fekal kalprotectin özellikle nötrofiller ve monositler tarafından salgılanan kalsiyum-bağlayıcı, inflamatuvar yanıtı gösteren bir proteindir. Erişkinlerde özellikle inflamatuar bağırsak hastalıklarının teşhisi, seyri ve prognozunun belirlenmesinde önemli yeri olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı HSP?li hastalarda gastrointestinal sistem tutulumu ile fekal kalprotektin düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmaya 27 HSP (18 erkek, 9 kız) ve 11 kontrol hastası (7 erkek, 4 kız) alındı. Hastalara HSP tanısı konulduğunda alınan gayta örneklerinden fekal kalprotektin düzeyleri çalışıldı. Fekal kalprotektin düzeyleri açısından her iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Gastrointestinal sistem tutulumu olan hastalar ile olmayan hastalar arasında da istatistiksel fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Henoch-Schönlein purpura is an acute leucocytoclastic vasculitis manifested with IgA deposition in small vessel walls. Clinical findings are arthritis, arthralgia, non-trombocytopenic purpura, abdominal pain, and renal involvement in different levels. Its certain etiology is unknown. Fecal calprotectin is a calcium binding protein found in cytoplasm oneutrophils and monocytes which is an inflammatory marker in inlammatory bowel diseases of both adulthood and childhood. Aim of this study is to search the relationship between fecal calprotectin levels and gastrointestinal system involvement in HSP patients. There are 27 HSP (18 boys, 9 girls) patients in our study with a control group of 11 (7 boys, 4 girls). We have determined fecal calprotectin levels after HSP diagnosis. There is not a statistically significant difference between patient and control groups by mean of fecal calprotectin levels (p>0.05). When we compare calprotectin levels in patients with gastrointestinal system involvement and without gastrointestinal system involvement, we did not find any difference also (p>0.05).But there is a statistically significant difference between control group and patients with gastrointestinal involvement by the mean of fecal calprotectin levels.