Refah devletinin dönüşümü bağlamında şartlı nakit transferi uygulaması
The application of conditional cash transfer in the context of the transformation of welfare state
  1. Tez No: 353969
  2. Yazar: PELİN VİLDAN KOKCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KAYIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüzde var olduğu söylenegelen sosyal devlet anlayışı ciddi anlamda dönüşmüştür. Bu bağlamda uygulanan sosyal politikalar da sosyal hak temelli olmaktan çıkmaya başlamıştır ve neo-liberal politikalarla uyumlu olarak, giderek artan yoksulluk için, ciddi bir mücadeleyi hedefleyen ve sosyal devlet temelli bir anlayıştan ziyade, yoksulluğu sürdürülebilir kılan ve yoksulları, toplum için sosyal bir risk olarak tanımlayan bir yaklaşım hakim olmuştur. Bu bağlamda, sosyal yardımların da niteliği, amaç ve kapsamları, ideolojik ve nesnel koşulları değişmiştir. Bu dönüşümse, toplumsal refahı iyileştirmekten ve yoksullukla mücadele etmekten uzaktır. Bu tezin konusu olan Şartlı Nakit Transferi programları da aslında böyle bir anlayışın ürünüdür. Bu programlar, yoksulluğun yarattığı sosyal riski azaltma projesi olarak başlayan ve çocuk yoksulluğunu çözmekten ziyade yoksul çocukların topluma vereceği zararı en aza indirgemek ve onları emek sürecine dahil edilebilir kılmak için yürütülmektedir. Bu durum, Türkiye'de ŞNT kapsamında yapılan yardımların miktarının düşük seviyede olduğuna bakılarak da anlaşılabilir. Eğitim ve sağlık gibi temel kamusal faaliyetlerin bile özelleştirilmeye başlandığı Türkiye' de ve diğer gelişmekte olan ülkelerde böyle bir uygulama, aslında neo-liberal politikalarla da çelişmekte, bir sosyal devlet anlayışı ile yapılan sosyal yardım niteliği taşımamakta, gerçek ve kalıcı bir etki yaratmamaktadır. Bu bağlamda, bu tezde, refah devleti anlayışındaki dönüşüm temel alınarak, bugünkü sosyal devlet anlayışının ve bu bağlamda sosyal politikaların, kapitalist devletin, sosyal haklara ilişkin yaklaşımın dönüşümü ve bu dönüşen yapının neye hizmet ettiği gösterilmeye çalışılmış; sosyal yardımların sermaye birikim süreciyle ilişkisi, sosyal yardımların değişen niteliği ve bir sosyal yardım uygulaması olarak Şartlı Nakit Transferi uygulamasının amacı, içeriği, ideolojik ve nesnel koşulları, sonuçları, uygulamadaki sorunları, yerindeliği ve eksikleri incelenmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The understanding of social state as stated its existence has changed remarkably(or seriously) in today`s world. Social policies in this context have started not to be based on social rights, and there is an approach which aims at serious struggle against increasing poverty and based on social state rather than makes possible for sustainable poverty, and the poor are identified by a social risk by neoliberal policies. In this context, the character, aim, and scope of social aid, ideological and objective conditions have changed. This transformation is far away from the improving social welfare and fighting against poverty.“Conditional Cash Transfer programs”, which is the subject of this dissertation (or thesis), is indeed one of product of such an approach. These programmes are carried out to minimise the risk of the damage to the society from the poor children and make possible to the contribution of the process of effort rather than starts with decreasing of social risk arising from poverty and solving the child poverty. This can be understood by looking at the low level of the aid of in the scope of CCT in Turkey. This policy, in the edge of privatisation of essential public services such as education and health in Turkey and other developing countries, contradicts with neoliberal policies, and does not constitute of a kind of social aid as an understanding of social state, and does not create a real and lasting impact. In this context, the transformation of the understanding of welfare state, the transformation of today's understanding of social state and the approach of social policies and social rights and what they do a service, the relationship between social aids and the process of capital accumulation, the character of the social aids and the aim, context, ideological and objective conditions, results, legitimacy, and the limitations of Condition Cash Transfer as an application of social aid are asked to examine in this dissertation.