Amerika Başkanlık seçimlerinde medyanın etkisi ve Seçim 2000
- Tez No: 353982
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BALTA PELTEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı; 4. Kuvvet olarak süreç içerisinde giderek güçlenen ve iletişimin tüm kollanna yayılan medyanın siyasi iletişim alanında etkin kullanımı ve tutundurma faaliyetlerinde oy verme davranışı üzerine olumlu etkisini incelemektir. Tezin giriş bölümünde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki seçim sistemi ve aşamaları incelenmiştir. Seçim sistemindeki değişiklikleri, bunların olumlu ve olumsuz yansımalarını, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki toplumsal yapıyı ve bu yapı doğrultusunda toplumun nabzının daha iyi tutulması için yapılan medya merkezli araştırmalar, araştırmada ayrıca göz önünde bulundurulmuştur. Tezin ikinci bölümünde siyasi iletişim başlığının üzerinde durulmuştur. Siyasi iletişimin doğru yapılandırılması için gerekli verilerin nasıl elde edilebileceği, hedef kitle üzerinde yapılan çalışma ve örneklerin tutundurma faaliyetlerinin yapılandırma sürecinde nasıl kullanıldığı Amerika Başkanlık Seçim Kampanyalarından alınan örneklerle incelenmiştir. Tezin son bölümlerinde ise örnek olay olarak ele alınan“Amerika 2000 Başkanlık Seçimleri”incelenmiştir. Adayların kampanyalarından verilen örneklerle siyasi iletişimin etkili ve doğru kullanımı irdelenmiş, bu süreçte yapılan hataların etkileri ve özellikle hedef kitlenin toplumsal bellek ve kültür farklılıklarının göz ardı edilmesinden doğan hatalı kampanya yapılandırmalarının sonuçlan araştırılmıştır. Tezin bütününde sosyo-kültürel çözümleme yöntemi kullanılmış, toplumsal bellek kavramı irdelenmiş ve seçim kampanyalarının yapılandırma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The media strenghtens itself as the Fourth Power in time to time and difuses to all branches of communication. The aim of this research is to investigate the positive influence of the effective usage of the media on the behavior of the voters. The introduction of the thesis involves the investigation of the voting system and the election stages in the USA, concerning the alterations of the election system, including their positive and negative reflections, the social construction of the USA, and the media oriented researches that are done to observe the tendencies of the society. The second part of the thesis studies the political communication by discussing how to find out the necessary data in order to build the political communication properly. It has been studied trough the example taken from the American Presidental Election Campaign that how the data necessary for efficent designing of political communication may be optained and how habituating activity of examples and studies they were completed on the targetmass are used during the process of designing. The last part of the thesis deals with the Presendential Election 2000 as an example,focusing to effective and proper usage of the political communication by giving examples from the campaigns of the candidates.On the other side,the influences of the mistakes done in this process, the results of the defective campaign construction raised by ignoring the cultural variations and social memory of the target population are also explained. The whole thesis uses the social analyze method to study the concept of the social memory and to discuss the critical points of the construction process of the voting system.