The impact of the media on voters' behaviour and turnout in the US 2020 presidential elections
ABD 2020 başkanlık seçimlerinde medyanın seçmen davranışları ve katılımı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 749685
  2. Yazar: OMOWALE EZEKIEL OLANREWAJU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, medyanın ABD 2020 başkanlık seçimlerinde seçmen davranışları ve katılımı üzerindeki etkisini uzatmıştır. Çalışma, medyayı (eski ve yeni), gazeteler, dergiler, radyo istasyonları, televizyon kanalları ve internet dahil olmak üzere kitle iletişimini oluşturan çeşitli biçimler, cihazlar ve sistemler aracılığıyla yapılan herhangi bir bilgi aktarma aracı olarak tanımlamaktadır. Bu nedenle, seçmenlerin davranışlarında ve katılımında medyanın çok önemli rolü olmasına rağmen; dolayısıyla partizan medyası Amerikan kültüründe sergilendi, yani yalan ve dezenformasyon. Video kesintilerinin zararlı amaçlarla değiştirildiği ve sahte film gösterip genel duyguları kontrol altına aldığı yerler. Çalışma, harmanlanmış veriler (SPSS sürüm 21.0) yazılım paketi kullanılarak analiz edildiğinden hem birincil hem de ikincil veri kaynaklarını kullandı. İstatistiksel analizler, frekans dağılım tablolarını, basit yüzdeleri, Ki-Kare'yi içerir. Örneklem büyüklüğüne dayalı olarak, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki katılımcılara Google formları aracılığıyla paylaşılabilir bir web bağlantısı (rastgele uygun bir örnekleme tekniği kullanılarak) aracılığıyla 400 anket uygulandı ve 375 anket analiz için usulüne uygun olarak kurtarıldı. Böylece, ABD 2020 resmi yarışlarında medyanın vatandaşların davranışları ve katılımları üzerindeki etkisini değerlendirmek için iki hipotez ortaya atıldı; H1: Bu nedenle Sıfır Hipotez reddedilirken Alternatif hipotez kabul edilir; bu nedenle, bir seçim kampanyası sırasında, özellikle medyaya en duyarlı olanlar arasında, o partiye yönelik medyada yer alma tonu özellikle olumlu olduğunda, bir partiye yönelik oy niyetlerinin arttığını tespit etmek (Field Report, 2022). Buna ek olarak, Sıfır Hipotezi (Ho2) reddedilirken, 2020 Başkanlık seçimlerinde hem yeni medyanın hem de eski medyanın tüketiminin bir kişinin oy vererek siyasi sürece katılma olasılığı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu kanıtlayan alternatif hipotez kabul edildi. Bu bulgulara dayanarak, çalışma, İnternet kullanıcılarının erişimini açmak ve artırmak için yeterli politika ve programları önermenin, halkın daha fazla siyasi farkındalığa ve katılımına katkıda bulunacağı görülüyor. Ayrıca Amerikan hükümeti, sosyal medyayı kullanan vatandaşları sürekli olarak düzenlemelidir. Ayrıca, adaylar ve adaylar korunmalı ve nefret söylemi, yanlış bilgilendirme ve dezenformasyon düzenli olarak kınanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study has enlongated on the impact of the media on voters' behavior and turnout in the US 2020 presidential elections. The study defines the media (old and new) as any means of transmitting information which is done through the various forms, devices, and systems that make up mass communications, including newspapers, magazines, radio stations, television channels, and the internet. Thus, despite the media pivotal role in voters' behavior and turnout; hence, partisan media was displayed in American culture i.e., falsehood and disinformation. Where video cuts are altered for noxious purposes and to show bogus film and control general feelings. The study engaged both primary and secondary sources of data as collated data were analyzed using (SPSS version 21.0) software package. Statistical analyses include frequency distribution tables, simple percentages, Chi-Square. Based on the sample size, 400 questionnaires were administered to respondents in the United States via Google forms through a sharable web link (using a randomly convenient sampling technique) and 375 questionnaires were duly recovered for analysis. Thus, two hypotheses were raised so as to evaluate the effect of the media on citizens' conduct and turnout in the US 2020 official races as such; H1: Null Hypothesis is therefore rejected while the Alternate hypothesis is accepted; hence establishing that during an election campaign, vote intentions for a party increase when the tone of media coverage for that party gets particularly positive, especially among those most attentive to the media (Field Report, 2022). In addition, Null Hypothesis (Ho2) is therefore rejected while the alternate hypothesis accepted proving that the consumption of both new media and old media in the 2020 Presidential elections had a significant effect on a person's likelihood to engage in the political process by voting. Based on these findings, the study suggests adequate policies and programs to open access to and increase Internet users seems it will contribute to greater political awareness and participation of the public. Also, American government should continually regulate citizens used of the social media. Furthermore, candidates and aspirants should be protected and there should be regular condemnation of hate speech, misinformation, and disinformation