Sosyal medya ve demokrasi ilişkisi: Türkiye'de sosyal medyanın katılımcı demokrasiye etkisi üzerine bir alan araştırması
Relationship between social media and democracy: A field study on the effect of social media on the participatory democracy in Turkey
  1. Tez No: 366978
  2. Yazar: GÖKHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalışmada, yeni dünya düzeninde geçerli olan küresel çerçevede demokrasi kavramı tanımlanmış ve demokrasi türleri sınıflandırılmış, demokrasinin bir sonucu olarak geleneksel medyadan yeni medyaya geçiş sürecinde sosyal medyanın katılımcı demokrasiye etkisi ve bu etkilerin küresel boyutta toplumlarda yarattığı politik katılım siyasal iletişim çerçevesinde değerlendirilmiştir. Küreselleşme, demokrasi, iletişim ve bunlarla ilişkili kavramlar; çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Demokrasinin sosyal medyada görünümü ve Amerika başkanlık seçimlerinde sosyal medyanın kullanımı literatür tarama ve içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Son bölümde Türkiye'de sosyal medyanın katılımcı demokrasiye etkisi, alan araştırması yapılarak ele alınmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study reveals the definition of democracy within the global framework in the new world system, categorization of democracy, the effect of social media on participatory democracy during the period of transition from traditional media to new media as a result of democracy as well as examining the political participation, which these effects create globally on societies, within the framework of political communication. Globalisation, democracy, communication and related terminology build the conceptual framework of the study. The reflection of democracy on social media and the use of social media during the United States presidential elections are examined through literature survey and content analysis method. In the last chapter, the effect of social media on the participatory democracy in Turkey is discussed and analysed through field study.