Inflation targeting credibility of central banks
Merkez bankalarında enflasyon hedeflemesi kredibilitesi
- Tez No: 353987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KAMİL ONUR TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, EH(Enflasyon Hedeflemesi)'nin uygulandığı 25 ülkeyi inceleyerek, enflasyon hedeflemesi merkez bankalarını kredibilite açısından değerlendirmektedir. Merkez bankalarının enflasyon hedeflemesi kredibilitesi, bankalarla ekonominin diğer aktörleri arasındaki stratejik etkileşimlerin değerlendirilmesi ile ölçümlenmiştir. Tezin cevapladığı sorular şunlardır; Finansal piyasaların enflasyon bandı ile ilgili öngörüleri, bankalar tarafından açıklanan hedeflemelerle uyumlu mudur? Merkez bankalarının kredibilitesi 2000 yılından önce ve sonra değişmiş midir? EH ülkeleri arasında enflasyon hedeflemesinin kredibilitesi açısından bir sıralama yapmak mümkün müdür? EH merkez bankalarının kredibilitesi incelenmiştir. Enflasyon hedef bantlarının optimal genişliği sorgulanmıştır, daha geniş mi, daha dar mı, yoksa asimetrik mi olmalıdır? Ve 2008 krizi merkez bankalarının kredibilitesi üzerindeki etkilerin gözlemlenebilmesi için 'enflasyon ve enflasyon hedeflemesi bandı ilişkisi' açısından irdelenmiştir. Enflasyon ve faiz oranları arasındaki dinamikleri ortaya çıkarabilmek için, Pure Expectations Hipotezi ve Fisher Denklemi kullanılmıştır. Limited Dependent Rational Expectations enflasyon hedefi bandının modellenmesi için kullanılmıştır ve two sided switching regresyon yapılmıştır. Bu tezde, EH merkez bankalarının kredibilitesi ile ilgili olarak Great Moderation değerlendirilmiştir. EH ülkelerinin pek çoğunda algılanan hedefler merkez bankaları tarafından ilan edilen hedeflerden oldukça yüksek bulunmuştur, finansal piyasaların ilan edilen bantlardan daha dar bantları kabul ettiği ortaya çıkmaktadır. İsviçre, Kanada, Norveç ve İsveç merkez bankalarının kredibilitesi mükemmel olarak tanımlanabilmektedir; Polonya ve Çek Cumhuriyeti merkez bankaları ise düşük kredibiliteye sahiptir. 2000 yılından sonra, algılanan enflasyon hedefleri ilan edilen enflasyon hedeflerine daha yakındır. Anaktar Kelimeler: Enflasyon Hedeflemesi, Kredibilite, Para Politikası
Özet (Çeviri)
This thesis studies twenty-five IT (Inflation Targeting) countries and evaluates the inflation target band credibility of IT central banks, measuring the credibility of central banks' inflation targets by considering strategic interaction between agents and the banks. The thesis answers these questions; Do the financial markets' beliefs about inflation targets coincide with the announced targets or not? Does the credibility of the banks differ before and after the year 2000? Is there any inflation target band credibility ranking for the IT countries? IT central banks credibility of inflation target bands will be compared. Inflation target bands' width optimality has been questioned; should it be wider, narrower or asymmetric? And 2008 crisis has been studied from the perspective of“inflation and inflation target band relation”to observe the effects on IT central banks' credibility. To construct the dynamics between inflation and interest rate Pure Expectations Hypothesis and Fisher Equation were used. Limited Dependent Rational Expectations were used to model inflation target band and two sided switching regression was done. In this thesis, Great Moderation from the perspective of IT credibility of IT central banks was considered. In most of the IT countries the perceived inflation targets were significantly higher than the announced inflation targets, indicating financial markets' consideration of a narrower band than announced. Switzerland, Canada, Norway and Sweden central banks are perfectly credible, whereas Poland and Czech Republic have the lowest credibility. The perceived inflation targets are closer to the announced inflation targets after 2000. Keyword: Inflation Targeting, Credibility, Monetary Policy