TCMB kredibilitesinin enflasyon üzerine etkisi: zaman serisi analizi
The effect of CBRT credibility on inflation: Time series analysis
  1. Tez No: 876197
  2. Yazar: NEVİN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SONGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Merkez bankası bir ülkedeki para birimini yöneten ve para arzını yani dolaşımda ki para miktarını kontrol eden kamu kurumudur. Merkez bankaları ticari bankalar için aracı görevi gören kurumlardır. Modern dünyada para politikalarının en önemli hedefi fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu da ancak düşük enflasyon hedefi ile sağlanabilmektedir. Enflasyon hedeflenmesinde ulaşmak için kullanılan yöntem ise ülke yapısına uygun para politikalarıdır. Para politikaları sayesinde ekonomik faaliyetler hızlanacak buda ekonominin istikrarlı bir hale gelmesini sağlayacaktır. Enflasyonu istenen seviyelere getirmek ise ancak bağımsız bir merkez bankasının varlığı ile mümkün olmaktadır. Merkez bankalarının bağımsız bir kurum olarak hareket edebilmesi için en uygun ortam bankanın şeffaf ve hesap verebilir nitelikte olmasıdır. Bağımsız olmayan bir merkez bankası enflasyonu istenen seviyelere getirebilmek için doğrudan müdahale edememektedir. Dolayısıyla merkez bankasının uyguladığı politika kredibilite oranlarını yükselterek piyasaları kontrol altına almayı amaçlamaktadır. Kontrol altına alınan piyasa ortamında enflasyonun istenen seviyelere gelmesi daha kolay olmaktadır. Bu çalışmada TCBM kredibilitesinin enflasyon üzerindeki etkisini ölçmek için zaman serisi analiz yöntemi kullanılmıştır. Kredibilite endeksi hesaplaması sonucu elde edilen veriler enflasyon verilerinin de dahil edilmesi sonucu analiz işlemi yapılmıştır. Elde edilen bulgular bize tam bağımsız olan ve doğru politikalar sonucu kredibilitesini yüksek tutan bir merkez bankasının enflasyon hedeflemesinde istediği değerlere ulaşmasının mümkün olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A central bank is a public institution that manages the currency in a country and controls the money supply, that is, the amount of money in circulation. Central banks are institutions that act as intermediaries for commercial banks. The most important goal of monetary policies in the modern world is to ensure price stability. This can only be achieved with a low inflation target. The method used to achieve inflation targeting is monetary policies appropriate to the country structure. Thanks to monetary policies, economic activities will accelerate and this will ensure that the economy becomes stable. Bringing inflation to desired levels is only possible with the existence of an independent central bank. The most suitable environment for central banks to act as an independent institution is for the bank to be transparent and accountable. A non-independent central bank cannot intervene directly to bring inflation to desired levels. Therefore, the policy implemented by the central bank aims to control the markets by increasing credibility rates. In a controlled market environment, it is easier for inflation to reach desired levels. In this study, time series analysis method was used to measure the effect of CBRT credibility on inflation. The data obtained as a result of the credibility index calculation was analyzed by including inflation data. The findings have shown us that it is possible for a central bank that is fully independent and maintains its credibility as a result of the right policies to reach the desired values in inflation targeting.