Baca hesabı ve atmosferik dağılım modellemesi
  1. Tez No: 35400
  2. Yazar: SEVTAP AKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
III ÖZET Bu çalışmada kullanılan sıvı veya katı yakıtın bileşimine ve yakma sisteminin özelliklerine uygun baca tasarımı yapılmakta ve oluşan emisyonların hava kirliliği katkı değerleri Gauss Atmosferik Dağılım ve Taşınım Modellemesiyle hesaplanmaktadır. Çalışma iki ana aşamadan oluşmaktadır. - Baca Tasarımı - Atmosferik Dağılım Hesabı Birinci aşamada kullanılan hesap teknikleri, baca tasarımı için bugün en çok kullanılan tekniklerdir. İkinci aşamada kullanılan ifadeler ise, Türk Çevre Kanununun Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde, yapılacak olan cezai ve idari uygulamalarda öngörülen Gauss Modellemesi ifadeleridir. Yaptığımız çalışma henüz plan aşamasında bulunan tesisler için, yapılacak olan ÇED çalışmalarında, Gauss Modellemesinin uygun olduğu şartlar dahilinde, zaman tasarrufu sağlayarak kullanılabilir. Modelin uygun olduğu şartlar değiştirildiği takdirde, yeni şartlara uyum sağlayacak şekilde modelinde değiştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The investigation chimney which is suitable to the properties of the liquid and solid fuel components and the combustion system is designed and the air pollution contribution values of the emissions are calculated by the Gaussian atmospheric distribution and movement modelling. This working is composed of two main steps. - Chimney Desing, - Atmospheric Distribution Calculation Nowadays, The computation methods used in the first step fot the chimney desing are the most favorable methods. The expressions used in the second step are related with the Gaussian modelling in punishment and andministrative applications of Turkish Environmental Law Air Pollution Control Management. The investigation may be used in preparation of Environmental Impact Assesment (El A) for the projects, under the appropriate conditions of Gaussian modelling without time. If the conditions that the model is in change, the model should be update according to the new conditions.