Comparison of Iscst3 and aermod air dispersion models: Case study of Çayırhan Thermal Power Plant
Iscst3 ve aermod hava dağılım modellerinin karşılaştırılması: Örnek çalışma Çayırhan Termik Santrali
  1. Tez No: 177488
  2. Yazar: EMRE DÖLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ATIMTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Çayırhan Termik Santralinin çevresi üzerindeki etkilerini tayin etmek için termik santral ve etrafında bulunan kirletici kaynaklarının envanteri çıkarılmış ve bu kaynaklardan salınan kirleticilerin atmosferde dağılım çalışması yapılmıştır. Emisyon envanteri hazırlanırken, santralden kaynaklanan emisyonlar için baca gazı ölçüm sonuçları; yerleşim alanları ve kömür stok sahalarından kaynaklanan emisyonların hesabı için ise ?emisyon faktörleri? kullanılmıştır. SO2, NOx ve PM10 kirleticilerinin yer seviyesi konsantrasyon EPA tarafından onaylanan ISCST3 ve AERMOD dağılım modelleri kullanarak hesaplanmıştırModel sonuçları 2004 yılı Kasım ayında yapılan ortam havası kirlilik ölçüm sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Her iki model kullanılarak elde edilen SO2 konsantrasyonları ölçüm sonuçlarının altında bulunmuştur. Ancak, AERMOD ile bulunan sonuçlar, ISCST3 ile bulunan sonuçlardan daha iyidir. NOx ölçüm sonuçları model sonuçları ile daha iyi bir korelasyon göstermiştir. Çalışma sonunda Çayırhan Termik Santralinin SO2, NOx and PM10 açısından çevresi üzerindeki etkilerinin çok az olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, emission inventory was prepared and pollutant dispersion studies were carried out for the area around Çayırhan Thermal Power Plant to determine the effects of the plant on the environment. Stack gas measurement results were used for the emissions from the power plant and emission factors were used for calculating the emissions from residential sources and coal stockpiles in the study region. Ground level concentrations of SO2, NOx and PM10 were estimated by using EPA approved dispersion models; namely ISCST3 and AERMOD.The ground level concentrations predicted by two models were compared with the results of ambient air pollution measurements for November 2004. Predictions of both ISCST3 and AERMOD were underestimating the ground level SO2 concentrations. However, AERMOD predictions are better than ISCST3 predictions. The results of both models had good correlation with the results of NOx measurements. It has been shown that the contribution of the power plant to SO2, NOx and PM10 pollution in the area studied is minimal.