Çelik bacaların tasarımı ve oluşabilecek problemlerin çözümleri
Design of steel chimney and possible solutions of problems
  1. Tez No: 101432
  2. Yazar: ERGÜN GÖK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÇELİK BACALARIN TASARIMI VE OLUŞABİLECEK PROBLEMLERİN ÇÖZÜMLERİ ÖZET Baca, ısıtma sistemlerinde yakıtın yanması sonucunda açığa çıkan gazı, içerdiği zehirli bileşenlerin insanlara zarar vermesini engellemek için mümkün olduğu kadar yükseğe atar, bu görevini yaparken de yanmanın sağlanabilmesi için gerekli olan vakumu oluşturur. Bunun içinde tüm hesaplamalar üzerinde dikkatle durularak, ileride sorun yaratmayacak şekilde önceden yapılmalı, çözümler üretilerek uygulamalara geçilmelidir. Bir bacada oluşabilecek sorunlar ; geri tepme, yoğuşma, aşın çekiş veya tam yanmanın gerçekleşmemesi nedeniyle oluşan enerji kayıpları, ses problemleri, çevre de yarattığı kirlilik, hatalı projelendirme nedeniyle ısısal genleşmelerin alınamamasının neticesinde sistemde oluşan deformasyonlar vb... istenmeyen sonuçlardır. Oluşabilecek problemleri projelendirme aşamasında tespit ederek brülör-kazan-baca sisteminin çok önemli bir halkası olan bacanın, üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmesini sağlayabiliriz. Bu çalışma ile sistematik bir şekilde, projelendirmeden itibaren yaşanabilecek sorunları ve bunların çözümleri irdelenmiştir. Bu çalışmanın içeriğinde yer alan, baca uygulamasını yapacak mühendisin takip edeceği unsurları sıralarsak;. Paslanmaz çelik bacanın çap hesabı DİN 4705 'e göre yapılmalıdır.. Paslanmaz çelik baca uygun malzemeden yapılmalıdır.. İzolasyon malzemesi kullanılmalıdır.( kayayünü ). Tam yanmanın sağlanması için çekiş ölçümleri yapılarak basmcm sabit tutulması için sekonder hava klapesi veya çekişin her şartta kontrol edilebilmesi için otomatik kontrollü bir fena ihtiyaç vardır.(Tam yanmanın olmaması asitlerin oluşumunu arttıracaktır.). Baca elemanlarının uygun kullanımı ile baca konstrüksiyonunun sağlıklı projelendirilmesi (Baca içerisinde pozitif basmç oluşturacak elemanların kullanılmaması, bacanın ısıl genleşmeleri kompanze edebilmesi, kondenzasyon ve temizleme kapaklarının uygun yerleştirilmesi), sızdırmazlığın sağlanması (silikon kullanımı), baca yüksekliğinin hakim rüzgarlara göre hesap edilmesi, baca şapkasının ters rüzgarlara karşı direnç gösterecek şekilde dizayn edilmesi, kazan tipine göre uygun baca konstrüksiyonu (atmosferik brülörlü veya fenlı brülörlü), baca içerisinde vibrasyon, ses ve rezonansın oluşmamasının dikkate alınması.. Kazan dairesinin havalandırmasının uygun yapılması.(Taze hava girişinin sağlanması, gerekirse fenlı havalandırma yapılması.). Kullanılan yakıtın yanmasından dolayı ortaya çıkan SOx, NOx, CO, kurum, toz, is gibi atık gazdaki zararlı bileşenlerin emisyon değerlerinin altında tutulmasmı sağlayacak filtrelerin dizaynının yapılması gerekir. -xii-
Özet (Çeviri)
DESIGN OF STEEL CHIMNEY AND POSSIBLE SOLUTIONS OF PROBLEMS SUMMARY Chimney chucks the gas as a result of combustion of the fuels in the heating systems and the components contained by this gas to the highest point in order to prevent it to damage the people, and forms the necessary vacuum for providing the combustion as well when performing this duty. All of the calculations have to be made in advance for not creating any trouble in the future painstakingly for this, and the solutions have to be produced and these have to be implemented accordingly. The possible problems to take place in a chimney are the unexpected results such as deformations etc. occurring in the systems as a consequence of failure in taking the thermal expansion, backdraught, condensation, extreme draught, energy losses due to incomplete combustion, noise problems, environmental pollution, etc. We then could enable the chimney to perform its duty in the best way which is one of the most important stages in boiler-burner-chimney system by determining the probable problems at the projecting phase. With this study, the problems that are likely to be experienced beginning from projecting and their prompt solutions are examined thoroughly in a systematic manner. Let us list the elements to be followed by the engineer to fulfil the chimney application, taking part within the frame of this study;. The diameter calculation of the stainless steel chimney have to be made according to DIN 4705.. The stainless steel chimney have to be manufactured of the proper materials.. isolation material should be used (rockwool).. There is a need a draught regulator for keeping the draught pressure stable or a fan for controlling the draught in all conditions, for ensury the complate combustion. (Any failure in the complete combustion will increase the formation of the acids.). Taking into consideration the important matters such as healthy projecting of the chimney construction by proper usage of the chimney elements (not using the elements to constitute positive pressure within the chimney, compensation of the chimney by the thermal expansions, proper establishment of the condensation and cleaning covers), providing the leakage resistance (using silicon), calculation of the chimney heights according to the ruling winds, design of the chimney-cap as resisting to the bad winds, the proper chimney construction for the boiler types (atmospheric boiler or fanned boiler), care for the formation of vibration, sound and resonance within the chimney.. Proper ventilation of the boiler room (Providing the fresh air circulation, and if necessary, providing a fanned ventilation).. It is also necessary to design the filters providing to keep the harmful components in the waste gases such as SOx, NOx, CO, soot, dust that coming out as a result of combustion of the fuels used under the emission values..XUl-