Geriatrik yaş grubunda Tai Chi egzersizlerinin denge üzerine etkinliği
- Tez No: 354011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET OFLUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tai Chi egzersizleri, nazik ve yavaş hareketler ile geriatrik yaş grubuna uygun bir uzak doğu sporudur. Tai Chi egzersizlerinin denge kontrolünü arttırdığı, bunu da içerdiği güçlendirme ve postural kontrol eğitimi sayesinde yaptığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı geriatrik yaş grubunda Tai Chi egzersizlerinin denge üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışma prospektif, randomize ve kontrollü bir çalışmadır. Çalışmaya 55-80 yaşlarında 60 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Denge bozukluğu yapabilecek hastalığı veya ilaç kullanımı olanlar çalışmaya alınmadı. Tai Chi egzersizleri tecrübeli bir eğitmen eşliğinde, haftada 3 gün, l'er saat ve 12 hafta süresince uygulandı. Kontrol grubuna aerobik, germe ve güçlendirme egzersizlerinden oluşan konvansiyonel ev egzersiz programı verildi. Egzersiz programlarının etkinliği, 12 hafta sonunda klinik denge testleri (Tek ayak üzerinde durabilme testi (gözler açık ve gözler kapalı iken), Timed up and go, Berg denge testi ve fonksiyonel uzanma testi) ve bilgisayarlı dinamik denge testi ile değerlendirildi. Aynca Survey of Activities and Fear of Falling in the Elderly (SAFE) ile düşme korkusu, Beck depresyon testi ve Geriatrik depresyon testi ile de duygudurum değerlendirmeleri yapıldı. Tai Chi grubunu oluşturan 30 gönüllüden 27' si, kontrol grubunu oluşturan 30 kişiden 21 'i çalışmayı tamamladı. 48 gönüllünün 45'i kadın (%93,8), 3'ü erkek (%6,3) olup, Tai Chi grubunda yaş ortalaması 62,37±6,49 yıl, kontrol grubunda ise 63±7,37 yıl idi. Gruplar yaş, boy ve cinsiyet dağılımı açısından birbirine benzerdi (p>0,05). 12 hafta sonunda Tai Chi grubunda, tüm klinik denge testi, düşme korkusu ve duygudurum ölçeği skorlarında başlangıca göre anlamlı farklılık bulundu (p0,05). Kontrol grubunda ise Berg denge testi ve Timed up and go testi skorlarında anlamlı değişiklik saptandı (p0,05). Sonuç olarak; Tai Chi egzersizleri geriatrik yaş grubunda denge kontrolünü arttırmakta, düşme korkusunu azaltmakta ve duygudurumu düzeltmektedir.
Özet (Çeviri)
Tai Chi training is a martial art with gentle and slow motions to be suitable for the elderly. It is thought that Tai Chi training increase balance control because of it involves strengthening and training of postural control. The purpose of this study is to investigate the effectiveness of Tai Chi training on balance in the geriatric population. The study was prospective, randomized and controlled study. Sixty healthy volunteers aged 55 to 80 year were included in this study. The subjects who has a balance disorder or who takes medicine were excluded. Tai Chi program was taught by an experienced Tai Chi master for 1 hour, 3 times weekly for 12 weeks. Aerobic exercise, streching and strengthening exercise was given as a home exercise program for the control group. After 12 weeks, an intervention performed to observe the effectiveness of the exercise programs by clinical balance tests (single leg stance test (eyes open and eyes closed), Timed up and go, Berg balance test and functional reach test) and computerized balance test. Fear of falling evaluation was performed by Survey of Activities and Fear of Falling in the Elderly (SAFE) and Beck Depression Scale and Geriatric Depression Scale was used for mood evaluation. Twenty-seven of 30 volunteers in Tai Chi group and 21 of 30 volunteers in control group completed the study. Ninety-four percent of the volunteers were women, and 6% were men; mean age was 62,37±6,49 years for Tai Chi group and 63±7,37 years for control group. Two groups were similiar in terms of age, height and sex (p>0.05). At the end of 12 weeks, Tai Chi group, showed significant improvment in all the clinical balance tests, fear of falling and mood scales (p0.05). There were statistically significant improvement in Berg balance test and Timed up and go test results in control group after the study (p0.05). As a result; Tai Chi training improves balance control, reduces fear of falling and improves mood in the elderly.