Yaşlılara yönelik yürütülen Tai Chi destekli düşme önleme programının yaşlıların, düşme korkusu ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of the Tai Chi-supported fall prevention program for the elderly fear of falls, balance and quality of life of the elderly
- Tez No: 851763
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR UYSAL TORAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Geriatrics, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Giriş: Gelişmiş ülkelerde daha çok öne çıkan yaşlanma olgusu, gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfusun artmasıyla öncelikli alanlardan biri olmuştur. Giderek artan yaşlı nüfus, birçok sorunu beraberinde getirmekte, özellikle yaşlılar için fiziksel ve sosyal riskler artmaktadır. Yaşlılarda düşmeler, morbidite ve mortaliteyi artırmakta, bireyin genel işleyişinin bozulmasına neden olmakta, bağımsız yaşamayı engellemekte, uzun süreli bakım sorunları ve erken ölüm riskini artırmaktadır. Bu araştırma, Tai Chi destekli düşme önleme programının yaşlı bireylerin düşme korkusu, denge ve genel yaşam kaliteleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır Gereç ve Yöntem : Bu çalışma, öntest sontest kontrol gruplu yarı deneysel tasarımda yapılmıştır. Araştırma, İzmir ili Karşıyaka ilçesinde bulunan Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi'nde 02 Ağustos 2021-30 Aralık 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma girişim grubunda 24, kontrol grubunda 24 olmak üzere toplam 48 yaşlı birey ile tamamlanmıştır. Yaşlılar yaş, cinsiyet ve düşme sıklığı göz önünde bulundurularak randomize edilmiştir.Veri toplamada, Birey Tanıtım Formu, Zamalı Kalk Yürü Testi, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Sandalyeye Otur –Kalk Testi, Standardize Mini Mental Test, Berg Denge Ölçeği, Uluslarası Düşme Etkinlik Skalası ve EQ-5D Batı Avrupa Yaşam Kalitesi Ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma verileri yüzyüze görüşme ve kâğıt kalem tekniği kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Araştırmanın başında girişim ve kontrol grubuna ön test değerlendirilmesi yapılmış, daha sonra girişim grubuna haftada bir kez, 60 dakikadan oluşan haftalık eğitim programı uygulanmıştır. Her iki gruba da eğitim programından beş hafta( eğitim sonrası) sonra son test, üç ay sonra 1. izlem değerlendirmeleri yapılmıştır. Araştırma için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan, araştırmanın yürütüldüğü kurumdan ve katılımcılardan etik izin alınmıştır. Veriler; sayı-yüzde dağılımı, ortalama-standart sapma, medyan, Mann-Whitney U, Wilcoxon testi, Ki-kare test, Fischer testi ve Friedman testi ile SPSS 28.0 programında analiz edilmiştir. Bulgular: Girişim grubunu oluşturan yaşlıların yaş ortalamaları 67.2±3.6, %79.2'si kadın ve %50'sı yükseköğrenim mezunudur. Kontrol grubunu oluşturan yaşlıların yaş ortalamaları 69.9± 6, % 70.8'i kadın ve %45'i yükseköğrenim mezunudur. Girişim grubundakilerin % 33.3'ü ve kontrol grubundakilerin %84.6' sı en az bir kere düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: The phenomenon of aging, which is more prominent in developed countries, has become one of the priority areas with the increase in the elderly population in our country as well as in developing countries. Increasingly, the elderly population brings with it many problems, especially for the elderly, physical and social risks are increasing. Falls in the elderly increase morbidity and mortality, cause deterioration in the general functioning of the individual, prevent independent living, increase the risk of long-term care problems and premature death. This study was conducted to determine the effect of the Tai Chi supported fall prevention program for the elderly on fear of falling, balance and general quality of life. Materials and Methods: This study was carried out in a quasi-experimental design with a pretest posttest control group. The research was carried out at Bilge Çınarlar Healthy Aging Center in Karşıyaka district of İzmir province between 02 August 2021 and 30 December 2021. A total of 48 elderly individuals, 24 in the intervention group and 24 in the control group, were completed. The elderly were randomized considering age, gender, and fall frequency. In data collection, Individual Information Form, Timed Up and Go Test, Katz Daily Living Activities Scale, Chair Sit-Up Test, Standardized Mini-Mental Test, Berg Balance Scale, International Fall Activity Scale and EQ-5D Western European Quality of Life Scales were used. Research data were collected by the researcher using face-to-face interviews and paper-and-pencil technique. At the beginning of the study, a pre-test evaluation was made for the intervention and control groups, and then a weekly training program consisting of 60 minutes was applied to the intervention group once a week. After five weeks (post-training) after the training program, the post-test and three months later the first follow-up were evaluated for both groups. Ethical permission was obtained from the Ege University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee, the institution where the study was conducted, and the participants. Data; number-percentage distribution, mean-standard deviation, median, Mann-Whitney U, Wilcoxon test, Chi-square test, Fischer test and Friedman test were analyzed in SPSS 28.0 program. Results : The mean age of the elderly people who make up the intervention group is 67.2±3.6, 79.2% of them are women and 50% of them are graduates of higher education. The mean age of the elderly people in the control group was 69.9± 6, 70.8% were women and 45% were graduates of higher education. 33.3% in the intervention group and 84.6% in the control group decreased at least once.