Obsesif-kompülsif bozukluk ve panik bozuklukta duygusal girişim yoğunluğunun stereografik yöntemle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 354049
  2. Yazar: EVREN ASENA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Anksiyete bozukluklarında emosyonel bakımdan yüklü materyalin işlenme şekillerinin araştırılmasına bir katkı olarak tasarlanmış bu çalışmada 23 anksiyete bozukluğu hastasının (14'ü Panik Bozukluk ve 9'u Obsesif Kompülsif Bozukluk olmak üzere) tanılarına özgü olduğu düşünülen kelimelere görsel maruziyetleri sonrasındaki emosyonel girişim (interference) yoğunlukları, yaş ve cinsiyet yönlerinden eşleştirildikleri 22 sağlıklı gönüllü ile subliminal ve supraliminal uyarım düzenlerinde karşılaştırılmıştır. Subliminal uyarımın, Stroop testinden seçilmiş kelimelerin stereografik desenlere gömülmesiyle gerçekleştirildiği çalışmada, Panik Bozukluğu (PB) hastalarının genel tehdit içerikli kelimelere maruziyetleri sonrası emosyonel girişim yoğunluklarının nötr kelimelerle kıyaslandığında subliminal uyarım düzeninde anlamlılık kazandığı görülmüştür. (Z=2.392, p=0.0I7, %95 GA). Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) tamlı hasta grubunun emosyonel girişim yoğunlukları subliminal ve supraliminal uyarım düzenlerinde diğer gruplara özgü kelimelere kıyasla farklılık göstermemiştir. Sonuçlar, OKB hastalarının emosyonel girişim desenlerinin PB hastalarından farklı olduğunu ve bu hastaların emosyonel uyaranlara daha geçirimsiz olduklarını destekler niteliktedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Obsesif Kompülsif Bozukluk, subliminal uyarım, emosyonel girişim
Özet (Çeviri)
Although significant evidence confirmed an attentional bias for anxiety-related material in most of anxiety disorders, research still does not concur with patients diagnosed as having an Obsessive-Compulsive Disorder (OCD). To elucidate the presumed difference, emotional interference level for three word types (general- threat words, obsessive-compulsive threat words and neutral) has been investigated in 9 patients with OCD and 14 patients with Panic Disorder (PD) diagnosis; 22 healthy volunteers serving as a non-clinical comparison group. Interference effect has been tested both in supraliminal and subliminal conditions. Subliminal delivery consisted of stereographically embedded words from emotional stroop subgroups displayed for a fraction of their conscious perception. PD patients showed significant emotional interference with general-threat-words in subliminal but not in supraliminal condition (Z=2.392, p=0.017, %95 GA). OCD patients displayed no enhanced interference in either condition. Data supports OCD and PD having distinct interference patterns objectivised by a target-stimulus-scoring task in post- stereographic exposure. KEYWORDS: Obsessive Compulsive Disorder, subliminal conditioning, emotional interference, stereographies