Depresyon ve anksiyete bozukluğu olan çocuklarda mesnevi okumalarının etkileri
Effects of reading mesnevi on children with depression and anxiety disorders
  1. Tez No: 800911
  2. Yazar: SİPİL GENÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAKSEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Depresyon insanlarda günlerce, aylarca hatta yıllarca süren özgüvende azalma, hayattan zevk almama, umudunu kaybetme ve isteksizlik olmasıdır. Anksiyete bozukluğunun genel olarak tanımlaması bireyin günlük yaşantısında karşılaştığı bir durumu veya nesneyi mevcut halinden çok daha tehlikeli görme, durumdan/nesneden gereğinden çok fazla kaygı duyması durumudur. Bibliyoterapi, okuma materyalinden faydalanılarak ortaya çıkan tedavi sürecini ifade eder. Çocuklar için bu süreç, duygusal, ruhsal ve sosyal kaygılar hakkında düşünmesine, anlamasına ve üzerinde çalışmasına yardımcı olur. Çalışmamızda depresyonu veya anksiyete bozukluğu tanısı olan hastalara Mesnevi okuma terapisi yapılarak kontrol grubu ile arasında fark olup olmadığını tespit etmek amaçlandı. Depresyon veya anksiyete bozukluğu tanısı olan hastalarda okuma terapisinin hastalığın iyileşmesine katkıda bulunması hedeflenmektedir. Çalışmamızın hasta ve kontrol grubu Mart 2022 ve Aralık tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran, klinik olarak hafif depresyon veya anksiyete bozukluğu tanısı konan (13-18 yaş) 40 hastadan oluşmaktadır. Hastaların 20'si Mesnevî okunan grubu, 20'si ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Her iki gruba çalışmaya başlanırken ve bir aylık izlem sonunda; çocuklarda anksiyete ve depresyon ölçeği-yenilenmiş (ÇADÖ-Y), çocukluk çağı kaygı bozuklukları özbildirim ölçeği (KAY-BÖ), çocuklarda depresyon ölçeği (ÇDÖ) testleri yapıldı.Bu çalışmaya yaşları 13 ile 17 yıl (Ort. = 15,13 ± 1,38 yıl) arasında değişen, 35'i (% 87,50) kız ve beşi (% 12,50) erkek olmak üzere 40 hasta dahil edilmiştir. Çalışma grubunun Mesnevî okunduktan sonra ÇADÖ-Y, sosyal anksiyete bozukluğu, OKB, yaygın anksiyete bozukluğu, majör depresif bozukluk ve ÇDÖ ölçekleri puanlarında anlamlı bir düşüş olduğu görüldü (sırasıyla, p00,5).Çalışma ve kontrol gruplarının ÇADÖ-Y, sosyal anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk ve majör depresif bozukluk sonuç puan ortalamaları kıyaslandığında çalışma grubunun ortalamalarının anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü (sırasıyla, p0,05).
Özet (Çeviri)
Depression is characterized by a decrease in self-confidence, loss of pleasure in life, loss of hope and reluctance that can last for days, months or even years in individuals. Anxiety disorder is defined as the individual's perception of a situation in daily life as dangerous and excessive anxiety about it. Bibliotherapy is a treatment that uses reading materials and can help children think, understand and work on emotional, mental, and social anxieties. In this study, it was aimed to determine whether there was a difference between the control group and the patients with depression or anxiety disorder by applying Mesnevi reading therapy. It is aimed that Mesnevi reading therapy will contribute to the recovery of this disease.The patients were recruited from the Child Adolescent and Mental Health and Diseases outpatient clinic at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty between March 2022 and December 2022. At the beginning of the study and after one month of follow-up, The Revised Child Anxiety and Depression Scale (RCADS), Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders (SCARED) and Children's Depression Inventory (CDI) tests were performed on the children in both groups. The study included 40 patients, 20 in the Mesnevi reading group and 20 in the control group. The patients were between the ages of 13 and 18 (mean age: 15.13 ± 1.38 years) and were clinically diagnosed with mild depression or anxiety disorder. The results showed significant decreases in the RCADS, social anxiety disorder, obsessive compulsive disorder, generalized anxiety disorder, major depressive disorder, and CDI scores of the study group after reading Mesnevi (p0.05). When the RCADS, social anxiety disorder, obsessive compulsive disorder, panic disorder, and major depressive disorder scores of the study and control groups were compared, it was seen that the study group's scores were significantly lower (p0.05).