Türkiye'de resim sanatının dolaşımı ve yaratım sürecine etkileri
The art market in Turkey
  1. Tez No: 354083
  2. Yazar: A. ELİF YAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Güzel Sanatlar, Economics, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sanatın uygarlık tarihiyle iliĢkisi birçok bilimsel çalıĢmanın konu baĢlığıolmuĢ, bir çok tezin omurgasını oluĢturmuĢtur. Özelikle savaĢ ve kaosdönemlerinde ortaya çıkan akımlar, üretilen iĢler sanat tarihi açısındanbakıldığında en“bereketli”dönemlerdir. Olumsuzlukan doğan bir bereket...Sadece bu tezat iliĢki bile, insanda, sanatçının belirsizlik dönemlerde içindebulundukları ruh haline karĢı ciddi bir merak uyandırıyor, kaos üretkenliği nasıletkiliyor?Bahsedilen bu dönemlerden en yakın tarihlisi 2008 Küresel Mali Krizi...Ekonominin merkezini yerinden oynatan, hatta dünyanın çivisini yerindençıkaran bu kriz sanatın da merkezini değiĢtirdi. Büyümekte olan ekonomilerinsanat pazarlarına ilgi arttı, doğuya doğru kayan sermaye, sanat piyasalarını daparalel Ģekilde etkiledi. Türkiye de, hem jeopolitik konumu, hem de büyüyen (enazından daralmayan) ekonomisiyle dünya sanat yatırımcılarının ilgisini çekerhale geldi. Bu anlamda, bu yeni konjonktür, Türk Sanat Piyasası‟nın,bilinmezlerle dolu olsa da, ekonomik analizini yapmak ve gelinen duruma, katedilen yola ıĢık tutmak bu tezin asıl amacını oluĢtutuyor. Aslında bu tez kısaca,tarihten bazı kriz ve kaos dönemlerini inceleyerek, krizlerin yaratıcı süreçüzerindeki etkisini ortaya koymaya çalıĢıyor.
Özet (Çeviri)
The relation between art and civilisation history have inspired a lots ofacademic study. The art piece created specialy in kaotic times and the years ofwar are the most effective areas of man creativity, a creativity caused bydamage. This is a good reason to reveal a curuosity about the mood, thecreativty prosses of artists of these caotic times. How doas caos effcets theproductiviy?One of this period have passed recently, 2008 global downturn… Thiscrises which changed all the economic system has changed also the art market.The art of growing economic countries is more interesting nowadays, there is aparallel relation between the economy and the art market. Turkey, with itsgeopolitical situation and growing economy has become a more seductivecountry for the art invester now… This study aims to point this new area in theglobal art market and some caotic times in history to reveal how does the criseseffect the artist productiviy.