Yaşa bağlı maküla dejenerasyonunda serum antioksidan vitamin (Vitamin A, E ve C) seviyelerinin hastalığın şiddeti ile ilişkisi
- Tez No: 354089
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KAZOKOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YENİCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yaşa bağlı maküla dejenerasyonunu (YBMD)'nin etiyolojisinde son yıllarda oksidatif stresin önemli rolü olduğu bildirilmektedir. Risk faktörleri arasında oksidatif koruyucu enzimlerin (süperoksitler ve peroksitler gibi) bir veya daha fazlasında genetik defekt, antioksidan maddelerin diyet ile eksik alımı veya çevresel faktörler (sigara içimi) yer almaktadır. Çalışmamızda antioksidan vitaminlerin (vitamin A, E, C), demografik özelliklerin (yaş, cinsiyet, VKİ) ve sigaranın YBMD patogenezindeki rolü ve evreleri ile ilişkisi araştırılmıştır. Bu amaçla çalışmamıza 53 YBMD olan olgu (yaş 72,35±9,62) ile kontrol grubu olarak 31 kişi (yaş 69,77±8,0) dahil edildi. YBMD hastaları hastalığın şiddetine göre AREDS çalışması kriterleri kullanılarak beş evreye ayrıldı. Evre 1 olan hastalar kontrol grubu olarak değerlendirildi. Alınan örneklerde HPLC yöntemi ile vitamin A, E, C seviyesi belirlendi. Serum vitamin E seviyesinin serum kolesterol seviyesi (r=0,22, p=0,04) ile ve serum vitamin C seviyesinin yaş (r=0,26, p=0,01) ile korelasyonu istatistiksel olarak anlamlıydı. Evre 1-5 için serum vitamin A değeri sırasıyla 0,874±0,326 mg/l; 0,815±0,213 mg/l, 0,924±0,505 mg/l, 0,934±0,129mg/l, 0,879±0,160 mg/l olup; YBMD ile kontrol grubu arasında (p=0,932) ve YBMD evreleri arasında (p=0,881) anlamlı fark bulunmadı. Kolesterole göre düzeltilmiş vitamin E değerleri Evre 1-5'te sırasıyla 9,81 ±2,06 mg/I; 10,23±1,91 mg/l; 10,06±1,79 mg/l; 10,39±1,41 mg/l; 9,60±1,64 mg/l olarak bulundu. YBMD ile kontrol grubu arasında (p=0,330) ve YBMD evreleri arasında (p=0,28) kolesterole göre düzeltilmiş serum vitamin E düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmadı. Yaşa göre düzeltilmiş vitamin C değerleri evre 1-5 için sırasıyla 1,73±0,44 mg/l; 1,51 ±0,55 mg/l; 1,99±0,51 mg/l; 2,31 ±0,31 mg/l; 1,96±0,40 mg/l olarak bulundu. Yaşa göre düzeltilmiş vitamin C değerlerinin YBMD ile kontrol grubu arasındaki farkı (p=0,16) anlamsız iken, evre 1 ile 4, evre 2 ile 3 ve evre 2 ile 4 arasındaki farkı anlamlı bulundu (p=0,002). C vitamini seviyesinin beklenilenin tersine YBMD evresi ilerledikçe yükseldiği görüldü. Bu sonuçlar bize YBMD evrelerinin antioksidan vitaminlerin seviyeleri ile primer korelasyon göstermediğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Recent years oxidative stress has been implicated in the pathogenesis of the age-related macular degeneration (AMD). Among the risk factors genetic defect of antioxidant enzymes (peroxidase, superoxide dismutase), decreased dietary consumption of antioxidant vitamins and environmental factors (smoking) have been implicated. In our study we aimed to invastigate the role of antioxidant vitamins (vitamin A, E, C), demographic features (age, gender, BMI) and smoking in pathogenesis of AMD and association at categories of AMD. We included 53 patients ( age 72,35±9,62) with AMD and as a control group 31 patients (age 69,77±8,0) without AMD. AMD patients were divided five category by AREDS. Control group was named category 1. Vitamin A, E, C concentrations in serum were measured by using HPLC kits. We found significant correlation between colesterol with vitamin E (r=0,22, p=0,04) and age with vitamin C (r=0,26, p=0,01). For category 1-5 serum vitamin A levels were 0,874±0,326 mg/l; 0,815±0,213 mg/l; 0,924±0,505 mg/l; 0,934±0,129mg/l; 0,879±0,160 mg/l respectively, the difference between AMD group with control group (p=0,932) and categories of AMD (p=0,881) were not statistically significant. Colesterol adjusted serum vitamin E levels were 9,81±2,06 mg/l; 10,23±1,91 mg/l; 10,06±1,79 mg/l; 10,39±1,41 mg/l; 9,60±1,64 mg/l for 1-5 categories respectively. There were no significant difference between AMD group with control group (p=0,330) and 5 categories of AMD (p=0,28) for colesterol adjusted vitamin E levels. In categories 1-5 age adjusted vitamin C levels were 1,73±0,44 mg/l, 1,51 ±0,55 mg/l, 1,99±0,51 mg/l, 2,31 ±0,31, 1,96±0,40 mg/l respectively, there were no significant difference between AMD group with control group (p=0,16); but we found significant difference (p=0,002) in category 1 with 4, category 2 with 3 and category 2 with 4. Vitamin C levels were higher in high category than low category of AMD unexpectedly. Based on the results, we believe that antioxidant vitamins levels has probably not a primary association with categories of AMD.