Non-eksudatif ve eksudatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalarının serum ve aköz humör beyin kökenli nörotrofik faktör düzeylerinin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması ve bu düzeylerin retinanın farklı tabaka kalınlıkları ile ilişkisi
Comparision of serum and aqeous humour brain derived neurotrophic factor levels in non-exudative and exudative age related macular degeneration patients with healthy individuals and determination of relationship between these levels with thicknesses of retinal layers
- Tez No: 471657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç:Yaşa bağlı makula dejenerasyonunda (YBMD) serum ve aköz humör beyin kökenli nörotrofik faktör düzeyini (BDNF) ve BDNF düzeylerinin retinal katman kalınlıkları ile ilişkisini saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İleriye dönük, karşılaştırmalı, girişimsel tipteki çalışmamıza 48 YBMD hastasının 48 gözü (YBMD grubu) ve herhangi bir oküler ve sistemik hastalığı olmayan 26 olgunun 26 gözü (kontrol grubu) dahil edilmiştir. YBMD grubunda ileri evrede 23 non-eksudatif tip YBMD olgusu ve 25 eksudatif tip YBMD olgusu çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastaların serum ve aköz hümör örnekleri toplandı ve BDNF düzeyleri ELİSA yöntemi ile değerlendirildi. Tüm gruplarda optikal koherens tomografi (OKT) ile retinal tabaka kalınlıkları ölçüldü. Bulgular: Ortalama aköz hümör BDNF düzeyleri non-eksudatif YBMD grubunda 18.17±5.95 (14.72-33.57) pg/ml, eksudatif YBMD grubunda 17.88±5.54 (15.01-36.75) pg/ml ve kontrol grubunda 29.76±5.98 (14.43-65.16) pg/ml olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine serum and aqueous humor brain derived neurotrophic factor (BDNF) levels and to assess the relationship between BDNF levels and retinal layer thicknesses in age-related macular degeneration (AMD). Materials and Methods: Forty-eight eyes of 48 AMD patients (AMD group) and 26 eyes (control group) of 26 patients without any ocular and systemic disease were included in our prospective, comparative, interventional type study.23 cases of non-exudative type AMD and 25 cases of exudative type AMD were included in the study.Serum and aqueous humor samples of all patients were collected and BDNF levels were assessed by ELISA method.Retinal layer thicknesses were measured by optical coherence tomography (OCT) in all groups. Results: The mean aqueous humor BDNF levels were 18.17±5.95 (14.72-33.57) pg/ml in the non-exudative AMD group, 17.88±5.54 (15.01-36.75) pg/ml in the exudative AMD group and 29.76±5.98 (14.43-65.16) pg/ml in the control group.