Isparta ilinde elma bahçelerinde zararlı olan elma içkurdu [Cydia pomonella (L.) Lep.: Tortricidae]'nun yaygın olarak kullanılan bazı insektisitlere karşı duyarlılık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of susceptibility levels of some common insecticides against codling moth (Cydia pomonella (L) Lep.: Tortricidae) using in apple orchards of Isparta
  1. Tez No: 373187
  2. Yazar: MESUT İŞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Isparta ili ve ilçelerin'de elma bahçelerinde zararlı olan Cydia pomonella'nın thiacloprid, chlorpyrifos ethyl, diflubenzuron, ve chlorantraniliprol'e karşı, duyarlılık ve detoksifikasyon enzim düzeyleri belirlenmiştir. Bu amaçla Isparta ili ve ilçelerinden toplam 6 adet C. pomonella populasyonu toplanmıştır. İlaçlar Cydia pomonella'ya topikal aplikasyonla uygulanmıştır. Elde edilen veriler POLO PC programı ile analiz edilmiş ve LD50 değerleri elde edilmiştir. Tarla populasyonlarının LD50 değerleri hassas populasyonun LD50 değerlerine oranlanılarak direnç oranları hesaplanmıştır. C. pomonella populasyonlarında chlorpyrifos (
Özet (Çeviri)
In this study susceptibility against thiacloprid, chlorpyrifos ethyl, diflubenzuron and chlorantraniliprol of Cydia pomonella collected from apple orchard in Isparta province and districts and their detoxification enzyme levels were determined. For this purpose, a total 6 populations of C. pomonella, were collected from Isparta province and districts. Pesticides were applied to C. pomonella by topical application method. The data were analyzed by the program POLO PC and LD50 values were calculated. The resistance ratios are calculated by comparing LD50 values field populations with LD50 value of the susceptible population. A significant sensitivity loss against chlorpyrifos (