Yüzeyel mesane tümörlerinde P16, Kİ-67, Bcl-2, P53, CK20 immünekspresyonlarının nüks ile ilişkisi
  1. Tez No: 354091
  2. Yazar: ÖZBEN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA TANAY EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yüzeyel mesane tümörleri mesane kanserlerinin %70-80'ini oluşturmakta olup; %50- 75'inde yaklaşık 12 ay içerisinde nüks, %15-25'inde de tümör derecesiyle ilişkili olarak progresyon görülmektedir. Mesane tümörlerinde prognozu belirleyen en önemli faktörler histolojik derece ve evre olmakla birlikte aynı histolojik derece ve evrede bile farklı klinik sonuçların görülmesi, histolojik derecelendirmenin subjektif olması, üretelyal karsinomlarda nüks ve progresyonu öngörmeye yönelik farklı parametrelere ihtiyaç duyulmasına yol açmıştır. Bu çalışmanın amacı yüzeyel mesane tümörlerinde immünhistokimyasal yöntem ile bir tümör supresor gen olan p53'ün, apoptotik aktiviteyi belirleyen bcl-2'nin, hücre proliferasyon belirteci Ki-67'in, bir sitokeratin isotipi olan CK 20'in ve yine tümör supresör gen olan P16'nın ekspresyonlarının nüks ile olan ilişkilerinin ortaya konulması ve klinik davranışı ile ayırıcı tanıyı belirleyebilecek prognostik faktörler olarak anlamlılığının araştırılmasıdır. Primer yüzeyel mesane tümörü tanısı almış 58 olgu çalışmaya alınmıştır. Olguların %58.6'sını PÜKLG-PTa(Papiller üretelyal karsinom düşük derece), %17.6'sı PÜKHGPT1(Papiller üretelyal karsinom yüksek derece), %6.9'u PÜKLG-PT1, %5.2'si PÜKHG-PTa ve %12.1'ini diğer (PÜN-Papiller Üretelyal Neoplazi (5 olgu), IP-Inverted Papillom (1 olgu) Papillom (1 olgu) oluşturmaktadır.Olguların %62.1'inde nüks görülmüştür. Nüks görülen 36 olgunun %38.9'unda nükslerinde daha yüksek derece tümör saptanmıştır. İmmünohistokimyasal olarak CK20 ile diffüz ve hiç boyanmama, P16 ile %50'den fazla heterojen ekspresyon, bcl-2 ile %1'den fazla ekspresyon ile nüks arasında ileri derecede anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Superficial urothelial carcinoma of the urinary bladder account for 70-80% of all newly diagnosed bladder cancer cases. Of these, approximately %50-75 will experience a recurrence in 12 months and 20 to 25 % will progress to invasive types during the person's lifetime. Histological classification and stage are two important factors for the prognosis of the urinary bladder cancer. However, even in groups with the same grade and stage, different clinical results are observed owing to the subjectivity in histological evaluation. Other parameters are required to predict the recurrence and prognosis of the urinary bladder cancer. In this study, we investigate the relationship between the recurrence rate and the expressions of several genes via immunohistochemical analysis in order to assess their applicability as prognostic factors for clinical behavior and differential diagnosis. These genes include, tumor suppresor gene P53, apoptosis activity determinant bcl-2,cell proliferation marker Ki-67 , CK20 cytokeratin isotope and tumor suppressor gene P16. 58 cases diagnosed with primary superficial bladder cancer were investigated. Of these, 58.6% were PÜKLG-PTa , %17.6 PÜKHG-PT1, %6.9 PÜKLG-PT1 , %5.2 PÜKHG-PTa and %12.1 were others (PÜN-Papiller Üretelyal Neoplazi(5) , IP-Inverted Papillom(1) , Papillom (1). Recurrence was detected in 62.1 % of the cases. Progression to a higher grade tumor was detected in 38.9% of the 36 cases that showed recurrence. In each of the cases, the expressions of CK 20, P53, Ki67, Bcl-2 and P16 were evaluated by immunohistochemical analysis. Strong relationship was found between absence or diffuse distribution of CK 20 staining ,P16%50 heterogen expression, Bcl-2 %1 ekspression and recurrence.