Es-Sivasi-Şemsettin Ahmet b. Muhammed b. Arif Ezzili'nin Mevlidi'n -Nebi isimli eseri: İnceleme, metin, dizin
Es-Sivasi-Şemsettin Ahmet b. Muhammed b. Arif Ezzili'nin Mevlidi'n -Nebi view work review, text, index
- Tez No: 354130
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KÜLTÜRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
Üzerinde çalıştığım eser, Şemseddin Sivâsî'nin Mevlidü'n-Nebî adlı eseridir. Eser, Süleymaniye Kütüphanesi, Hacı Mahmut Efendi Bölümünde 4467 demirbaş numarasıyla kayıtlıdır. Eser, 38 varak olup, her varakta 17 satır bulunmaktadır. Toplam 1195 beyittir. Metinde çerçeve içinde belirtilen başlıklar ve sayfa kenarlarına yazılmış olan ve bulunduğu varaktaki beyitlerle ilgisi bulunmadığı anlaşılan beyitler, beyit sayısına ilave edilmeyip dipnot olarak yazılmıştır. Eser miladî 1580 yılında tamamlanmıştır. Bu tezi hazırlamaktaki amaç eserin konusu ve söz varlığı açısından önemini ortaya çıkarmaktır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında mevlid ve mevlid metinlerinden bahsedilmiş, Şemseddin Sivâsî ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, eserin diğer nüshaları tanıtılmıştır. İkinci kısımda ise eserin imla özelliklerine örneklerle yer verilmiştir. Çeviriyazıya aktarırken sayfa ve satır numaraları belirtilmiştir. Dizin ise alfabetik ve kök esasına dayalı yapılan bir dizindir. Madde başı yapılan kelimelerin altına o kelimenin aldığı ekler, o kelimeyle ilgili ara madde, deyim ve birleşikler sıralanmıştır. Eser konusu, üslubu ve dil varlığının zenginliği açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Summary The literary work that I have studied is Mevlidi'n Nebî by Şemseddin Sivâsî. The work is registered in 4467 accession record, Hacı Mahmut Efendi section, Süleymaniye Library. It has 38 pages and every page consists of 17 lines and 1195 couplets. The couplets which are at the edge of the page and understood that are irrelevant to the couplets in the same page and topics that are implied in a frame are written as a footnote and they are not added to the number of couplets. The work is completed in 1580. The objection of preparing this thesis is to imply its value in terms of its subject and substantiality. It composes of four section. In the first section it makes mention of mawlid and texts of mawlid , informs about Şemseddin Sivâsî and his works, and introduced other copies of the work. In the second section it includes its spelling by demonstrating example. The numbers of the pages and line numbers of the work is implied while transcripted. It's index is in accordance with the base of a root and alphabetic index. Appendices relevant to those words, line betweens, idioms and combined names are lined under the headwords. The work is substantial with regards to its subject, literary style and amplitude.