İsmâîl b. Sinân es-Sivâsî ve Takrîru'l-Kâfiye isimli eserinin transkripsiyon ve tahlili
Transcription and analysis of Ismâîl b. Sinân es-Sivâsî and his work named Takrîru'l-Kâfi̇ye
- Tez No: 962630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN MAHMUT KAYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
16. yüzyılda yaşamış olan İsmâîl b. Sinân es-Sivâsî (ö. 1048/1638), dil, tefsir, hadis ve fıkıh alanlarında birçok eser kaleme almış, çok yönlü bir âlimdir. O, ilmî ve tasavvufî bilgisi yüksek bir aileye mensuptur. Sivas'ın manevî önderlerinden ve Halvetiyye tarikatının Şemsiyye kolunun kurucusu olan Şemsettin Ahmed Sivâsî'nin (ö. 1597 [?]) nezaretinde yetişmiş kıymetli bir âlimdir. Bu çalışmamızda müellifin farklı alanlarda yazdığı eserlerden biri olan ve İbnü'l-Hâcib'in el-Kâfiye adlı eserine şerh mahiyetinde kaleme aldığı“Takrîru'l-Kâfiye”adlı kitabı inceledik. Müellif, bu kıymetli hazinenin raflarda kalmaması, el-Kâfiye'yi okumak isteyenler için daha anlaşılır hâle gelmesi amacıyla bu eseri telif etmiştir. Biz de bu çalışmayı ilim meraklılarının ilgisine sunmayı uygun gördük. Eserin mukaddimesinde, İsmâîl b. Sinân es-Sivâsî, bu değerli çalışmayı yazma sebebini kendi ifadeleriyle açıklamaktadır. Ona göre, Arap dili ve edebiyatının en önemli kaynaklarından biri olan ve bugün dahi klasik eğitim veren kurumlarda okutulmaya devam eden İbnü'l-Hâcib'in el-Kâfiye'sinde yer alan nahiv konularını daha öz ve anlaşılır şekilde ortaya koymayı, özellikle de yeni başlayanların (mühtedîlerin) daha rahat anlayabilmesini hedeflemiştir.“Takrîru'l-Kâfiye”isminin de işaret ettiği üzere, eser öğrencilerle yapılan derslerde soru-cevap tarzında tutulan notların yazıya geçirilmesi izlenimi vermektedir. Müellif edebî bir üslup kaygısı gütmemiştir. Konular el-Kâfiye'deki tertibe uygun şekilde ele alınmış, ancak“Tevâbiğ”bölümünde tamamlanmıştır. Müellif, bundan sonraki bölümlerin diğer şerhlerden okunabileceğini, bu noktaya kadar okuyan fakat derin bilgiye sahip olmayan kimselere geri kalan kısımların açıklanmasının faydalı olmayacağını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 16th century, İsmâîl b. Sinân es-Sivâsî (d.1048/1638); He is a versatile scholar who with written many works in the field of language, tafsir, hadith and fiqh. He belongs to a family that has a high level of scientific and mystical knowledge. He is a valuable scholar who grew up under the supervision of Şemsettin Ahmed Sivâsî (d. 1597[?]), the founder of the Şemsiyye branch of the Halvetiyye sect, one of the spiritual leaders of Sivas. With this study, we examined the book named“Takrîru'l-Kâfiye”, in which the author, who wrote works in many fields, annotated İbnü'l-Hâcib's el-Kâfiye, considering that it would be easier for those who want to read al-Kâfiye, by downloading this treasury from the library shelves. We found it appropriate to present it to the interest of the enthusiasts. In the introduction of the book, the reason for writing this valuable work is İsmâîl b. Sinân es-Sivâsî, in his own words, aims to make the work more understandable for the converts by writing the work called“el-Kâfiye”which is the concise of the syntax subjects of İbnü'l-Hâcib, which is one of the most important sources of Arabic Language and Literature and is taught in institutions providing classical education even today. Declared.“Takrîru'l-Kâfiye”, as the name suggests, is a work that gives the impression that it is in the form of writing down the notes taken during the course with the students in a question-answer style, without worrying about creating a literary text. The subjects were followed according to the order in“el-Kâfiye”, but they were finished in the“Tevâbig”section. Our author has stated that the following chapters can be read from other commentaries and that it would not be mufid to explain the rest for someone who does not have deep knowledge by reading up to this point.