Çift radyal geçişli vantilatör karakteristiklerinin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 354170
  2. Yazar: VEBİL HAKTANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, çift radyal geçişli vantilatör konstrüksiyonu, önden emiş ve önden çıkışa izin verebilecek bir şekilde ve küçük ısı¬tıcılar ile soğutucularda kullanılmak üzere imal edilmiştir. Konstrük- siyonun bitimiyle beraber, yapılan deney düzeneği ile vantilatör ka-rakteristikleri belirlenmiştir. Beş ayrı çark için vantilatör (Debi- Statik Basınç) ve boyutsuz (Debi Katsayısı-Statik Basınç Katsayısı) karakteristik eğrileri çıkarılmıştır. Bu tip vantilatörlerin karak¬teristiklerini etkileyen kanat çıkış açısı ve (R-^/R^) radyal ya¬rıçap oranları belirli aralıklar içinde değiştirilerek, optimum bo¬yutlar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a cross-flow fan having its intake and discharge both at the front section has been designed and constructed for the purpose of using it in small size heaters and coolers. The fan characteristics have been determined on an experimental set-up after completion of its construction. The fan flowrate versus static pressure rise and the dimensionless flowrate coefficient versus static pressure coefficient relationships have been determined for five different impeller designs. By varying the blade outer angle, and the ratio of inner and outer radii, R^/R^, over definite ranges, which are the major factors affecting the characteristics of this type of fans, optimum values of these dimensions have been searched.