Yumurta tavuğu rasyonlarına katılan hayvansal yağın yumurta iç kalitesi ve kolesterol düzeyine etkisi
Effects of dietary supplementation of animal fat on egg quality and cholesterol level of laying hen
  1. Tez No: 354171
  2. Yazar: UĞUR ADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL KÜÇÜKERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yumurta Tavuğu Rasyonlarına Katılan Hayvansal Yağın Yumurta İç Kalitesi ve Kolesterol Düzeyine EtkisiBu araştırmada yumurta tavuğu rasyonlarına hayvansal yağ olarak katılan don yağın performans, yumurta kabuk kalitesi, yumurta iç kalitesi ve yumurta kolesterol düzeyine olan etkisi araştırılmıştır.Araştırmada hayvan materyali olarak 792 adet 67 haftalık Nick Brown ırkı yumurta tavuğu kullanılmıştır. Her biri 264 tavuktan oluşan 3 ticari kümes (grup 3) ele alınmıştır. Her kümesin ise 66 tavuk içeren 4 alt kümesi dikkate alınmıştır. Deneme de bir kontrol ve iki deneme grubu rasyonu oluşturulmuştur. Deneme grubu rasyonları 16 ham protein ve 2750 kcal/kg metabolize olabilir enerji içerecek şekilde düzenlenmiştir. Kontrol grubu rasyonuna hayvansal ve bitkisel yağ katılmazken (YTK), birinci deneme grubuna % 1 don yağ (YT1), ikinci deneme grubuna ise % 2 don yağ (YT2) katılmıştır. Tavuklar grup yemlemesine tabi tutulmuş ve tavukların tüketebilecekleri kadar yem sürekli önlerinde bulundurulmak suretiyle tavuklara ad libitum beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Effects of Dietary Supplementation of Animal Fat on Egg Quality and Cholesterol Level of Laying Hen This study has been conducted to determine the effects of tallow, which is a kind of animal fat, as a supplement of laying hen rations; performance, egg quality, egg shell quality, egg inside quality and egg cholesterol level.Totaly 792 Nick Brown layers which in 67 weeks of age were used in this study. There were 1 control and 2 treatment groups, each containing 264 hens. All of the groups were divided in to 4 replicated groups each including 66 hens. The diets of experimental groups formulated as including 16% crude protein and 2750 kcal/kg metabolizable energy. There were no animal fat or vegetable oil supplemention to control diet (YTK), tallow was added to experimental groups diets respectively 1% (YT1) and 2% (YT2). Feed and water were given ad libitum. The experimental period lasted 8 weeks.At the end of the experiment, egg production, feed consumption, egg weight and feed convertion ratio were not effected (p>0,05) by the addition of tallow to the laying hen rations.Tallow supplementation were not effected shape index, breaking strength, shell thickness, white index and haugh unit (p>0,05). However yolk index (p0,05).