Elektromanyetik girişim süzgeç tasarımı
Electromagnetic interference filter design
  1. Tez No: 354205
  2. Yazar: HASAN ÇAĞLAR AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez kapsamında DA/DA çeviricilerin sebep olduğu elektromanyetik girişim problemlerinin incelenmesi, MIL-STD-461E standardında yer alan CE102 testine ve MIL-STD-1275D standardına uygun EMG süzgeç tasarlanması amaçlanmıştır. Gürültü kaynağı olarak bir askeri cihaz alınmış olup, cihazın iletimsel yaydığı 10kHz-10MHz frekans bandındaki gürültüler incelenmiştir. Bu gürültünün süzülmesi için gerekli tasarım ve benzetimler yapılmıştır. Kart cihazla birlikte çalıştırılmış ve CE102 testinden başarıyla geçtiği görülmüştür. Ayrıca platformlardaki devre kesicilerden veya diğer cihazlardan kaynaklı yüksek genlikli işaretlerin, cihaza zarar vermemesi için uygun tasarım ve benzetimler de yapılmıştır. Gürültünün süzülmesi için gerekli tasarımlarla birlikte tasarım, baskı devre kartına dönüştürülmüştür. Bu baskı devre kartı cihazla birlikte test edilmiş olup MIL-STD-1275D standardı ile uyumlu hale geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to investigate electromagnetic interference problems caused by DC/DC converters, design and application of EMI filter appropriate for CE102 of MIL-STD-461E and MIL-STD-1275D standards. Noise source used in the thesis is a military system and noise of the system produced in interval 10 kHz-10 MHz frequency by conducted emission is researched. For filtering the noise, the appropriate theoretical and practical design, simulations were done. The designed EMI filter operating with the system passed successfully from CE102 test. Also, the appropriate theoretical and practical design to protect the system from overvoltage signals originating from circuit breakers or other systems in the platforms, is realized. With the appropriate design for filtering the noise, the printed circuit board was produced. The overvoltage protection EMI filter is tested with the system and the EMI filter is proved compatible with the MIL-STD-1275D.