İletim hattı E/H alan üreteci
Parallel plate E/H field generator
  1. Tez No: 354206
  2. Yazar: ALİ KARAALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, askeri bir standart olan MIL-STD-461F standardında tanımlı olan ısınım yollu bağısıklık testlerinde kullanmak amacıyla tasarımı yapılan bir ısınım yollu girisim kaynağı ile ilgili bilgi verilmistir. Söz konusu girisim kaynağı bir iletim hattı yapısıdır. Amaç, iletim hatları ile toprak zemin arasında dikey polarizasyonda (E alan üreteci) ve iletim hatları arasında toprak zemine paralel olacak sekilde yatay polarizasyonda (H alan üreteci) yüksek seviyede, genis test hacminde ve homojen elektrik alan üretmektir. Đletim hatlarının verimini arttırmak ve çalısma frekans bandını genisletmek amacıyla iletim hatlarının girisinde kullanılmak üzere bal-un (balanced-unbalanced) tasarımı yapılmıstır. Bu doğrultuda tasarım asamalarında kullanılan kavramlarla ilgili bilgiler de verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some information will be given about the design of radiated interference source that is used in a radiated susceptibility test defined in the military standard MIL-STD-461F. The source of interference is a transmission line structure. The aim is to generate high level and homogenous E-field over a wide test area for both vertical polarization (E field generator) between the transmission lines and the ground plane and horizontal polarization (H field generator) between transmission lines parallel to the ground plane. A bal-un (balanced-unbalanced) has designed to connect to the input of the transmission lines to increase the efficiency and extend the operating frequency range of the transmission lines. Accordingly, some information is also given about the concepts used in the design stages.