'Engelsiz havalimanı' projesi ve havalimanı terminal binalarının engelliler açısından örneklerle incelenmesi
'Barrier free airport project' and analyzing airport terminal buildings with examples for the disabled
  1. Tez No: 354210
  2. Yazar: HACER ÇAĞLA YEĞNİDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE GURALLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Teknolojik gelişmelerin günden güne arttığı ve mekânlarımıza şekil verdiği günümüzde, özellikle engelli, yaşlı, hamile, vb. hareket engeli yaşayan kişilerin mekâna aidiyet hissetmesi ve bulundukları ortamları kişiselleştirerek o ortamlara uyum sağlaması, tasarım sürecinde bazı basit önlemler alınmadan mümkün olmamaktadır. İnsanın en temel haklarından olan ulaşım hakkının engelli bireyler için sorunsuz gerçekleştirilebilmesi amacıyla havayolu kullanıcıları için havaalanlarında alınması gereken tedbirlerin incelendiği bu tezle, terminal binalarında gerçekten erişilebilir ve engelsiz tasarımlara ulaşabilmek için tasarım kılavuzu oluşturmak hedeflenmiştir. Oluşturulan bu kılavuzda yolcu akışları ve sirkülasyonu en önemli inceleme kriteri olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen tasarım kılavuzunun ileride yapılacak olan havalimanı terminal binalarının engelsiz ve herkes için erişilebilir bir tasarım anlayışıyla yapılabilmesi için kaynak oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In an age where technological advancements increasingly shape the spaces we live in, it is not possible for people with restricted freedom of movement such as the handicapped, elderly and the pregnant, to personalize, to develop a feeling of attachment and to adapt to the place they live in if some simple but important precautions are not taken during the design process. Bearing in mind that freedom of transportation a fundamental human right, this thesis analyses the precautions to be taken for proper enactment of this right with respect to the disabled airport passengers. A design guide has been established to ensure that terminal buildings have accessible and unobstructed designs. The most important standard in establishing have been passenger flow and circulation. It has been expected that the resulting design guide would provide a valuable resource for future airport terminals to be constructed as“barrier free”and“accessible for all”.