Engelsiz erişim açısından Karabük ilinde bulunan ilk ve orta öğretim okul binalarının incelenmesi
Investigation of the first and secondary school buildings situated in Karabuk province from the point of unimpeded access
- Tez No: 484529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye'de engelli bireylerin mevcut fiziksel mekanlara ulaşılabilirliği için uygulanan iyileştirmelerin maalesef yasal zorunlulukları yerine getirmek amacıyla yapıldığı görülmektedir. Dolayısıyla engelli bireyler toplumsal yaşam içinde bir takım sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle engelli bireylerin özellikle eğitim ve sağlık gibi toplumsal yaşama katılım süreçlerinin sorunsuz bir şekilde sağlanmasında bazı önlemlerin alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu problemlerinin çözülmesiyle birlikte engelli bireyler de erişilebilir bir çevreye ve daha yüksek hayat standartlarına kavuşmuş olacaklardır. Bu çalışmanın temel amacı Karabük ilinde bulunan Milli Eğitim okul binalarının bedensel engelli bireyler için ne derecede ulaşılabilir olduğunu incelemektir. Zira eğitim binalarının birçoğu maalesef engelli bireyler için tasarlanmamıştır. Bu çalışmada Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Karabük il merkezindeki okul binaları incelenerek seçilen örnek okul binasının engelli bireyler için ulaşılabilirlik problemine bazı çözümler ve öneriler sunulacaktır. Bu amaçla gerçekleştirilen tez çalışması toplam altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olup, engelli bireylerin ulaşılabilirliği hakkında genel bilgiler verilmekte ve bu konuda geçmişte yapılmış olan bazı çalışmalar özetlenmektedir. İkinci bölümde, engellilik kavramı ve gerçekleştirilecek olan tasarımlarda dikkat edilmesi gereken bazı mimari hususlar özetlenmektedir. Üçüncü bölümde, Karabük İli Merkezindeki Milli Eğitime bağlı ilk ve orta öğretim okul binalarının mevcut durumlarına ilişkin planları verilmektedir. Dördüncü bölümde, bu çalışmanın sayısal uygulaması için örnek olarak seçilen okul binasına ilişkin bilgiler ve diğer tasarım parametreleri verilmektedir. Beşinci bölümde ise bu tez çalışmasında dikkate alınan örnek betonarme okul binasının Sta4-Cad programı yardımıyla yapısal çözümlemeleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca elde edilen bulgular yardımıyla tartışmalar da bu bölümde yapılmaktadır. Altıncı bölümde ise bu tez çalışmasının bütününden çıkartılan başlıca sonuç ve öneriler verilmekte ve bu bölümü kaynaklar dizini izlemektedir. Elde edilen sonuçlar, Milli Eğitime bağlı Karabük il merkezindeki ilk ve orta öğretim okul binalarının çoğunluğunun engelli bireylerin ulaşılabilirliği bakımından uygun olmadığını göstermektedir. Ayrıca, söz konusu okul binalarının deprem emniyetlerinin de bu gün yürürlükte bulunan Türkiye Deprem Yönetmeliğindeki koşulları sağlamadığı görülmektedir. Bu nedenle söz konusu okul binalarına engelli ulaşılabilirliği için yapılacak iyileştirmelerle birlikte çoğunun deprem emniyetlerini sağlayacak şekilde güçlendirilmesi gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Unfortunately in Turkey, it is seem to have been made in order to fulfil legal obligations as built improvements for the accessibility existing physical spaces of disabled people. Accordingly people with disabilities face a number of problems in the life of the society. For this reason, it is necessary to take of precautions to ensuring that the disabled people's participation of processes in social life such as especially education and health can be ensured without problems. Together with the resolution of these problems, disabled people will also have attained to an accessible environment and higher standards of living. The main objective of this study is to examine what extent accessible for physically disabled individuals of the National Education School buildings located in Karabük province. Because many of the educational buildings are unfortunately not designed for disabled individuals. In this study, the accessibility problem for the disabled people of the selected school building by examined the school buildings in the centre of Karabük province affiliated with the Ministry of National Education will be presented some solutions and suggestions. This thesis study which is carried out for this purpose consists of total six sections. In the first part is given general information about the accessibility of the disabled individuals and it is summarized some previous studies on this subject. In the second part, the concept of disability and some architectural issues to be considered in the designs to be realized are summarized. In the third section, the plans in relation to their current situation of the primary and secondary school buildings of affiliated with the National Education in Karabük province centre are given. In the fourth section, information regarding the chosen school building as an example for numerical application of this work and other design parameters are given. In the fifth section, structural analyses with the aid of the Sta4-Cad program of the sample reinforced concrete school building considered in this thesis study is carried out. Also, discussions are made in this section with the help of the findings obtained, too. In the sixth section, the main conclusions and suggestions drawn from the whole of this thesis work are given and this section is followed by the list of references. The obtained the results show that the majority of the primary and secondary school buildings in the centre of Karabük province affiliated with National Education are not suitable for the accessibility of the disabled individuals. Also, it is seen that the earthquake safety of the school buildings in question do not meet terms in the turkey earthquake regulations of which is in force today, too. For this reason, it seems that school buildings should in question be strengthened in such a way that most of the together improvements to disability accessibility will provide earthquake safety.