Bazı lineer olmayan denklemlerin yerel olmayan çözümleri ve çözümlerin sonlu zamanda patlaması
The global solutions of some nonlinear equations and blow up the solutions in finite time
  1. Tez No: 354212
  2. Yazar: ESRA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ DİNLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde, bazı lineer olmayan denklemlerin yerel olmayan çözümleri ve çözümlerin sonlu zamanda patlaması incelenmiştir. Lineer olmayan denklemler için başlangıç değer problemleri tanımlanmıştır. Bu alanda yapılmış çalışmalar belirtilmiştir. Tezde kullanılan teoremler ve eşitsizlikler verilmiştir. Önce, sönüme sahip denklemin bazı koşullar altında yer olmayan çözümünün olduğu ve olmadığı durumlar gösterilmiştir. Sonra farklı bir denklem için yerel olmayan çözüm ve çözümün sonlu zamanda patlaması ele alınmıştır. Son olarak ise sonuç ve önerilerde bulunulmuştur. Çalışma, literatürde bilinen sonuçlar araştırılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the global solutions of some nonlinear equations and blowup of the solutions in finite time are investigated. Initial value problem for the nonlinear equations is defined. Studies are conducted in this area are mentioned. Theorems and inequalities applied in this thesis. First the situations in which the global solution of the damping equation exists or doesn't exist under some conditions are shown. Then for a different equation , the global solution and blowup of the solution in finite time are discussed. Finally, some recommendations and the result of thesis given. This work is performed by investigating the result in literature.