Konya ili Hediye Atarcı-Ayşe Tüzün konutunun restorasyon önerisi
The restoration proposal of Hediye Atarci-Ayşe Tüzün residence in Konya
  1. Tez No: 354238
  2. Yazar: FATMA NUR ODUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu tez çalışmasında Konya ili Karatay ilçesinde yer alan sivil mimari örneklerden Hediye Atarcı-Ayşe Tüzün Konutu konu edilmektedir. Çalışmanın amacı, yapının mevcut durumunun, restorasyon olanaklarının incelenerek yapının korunması ve gelecek nesillere iletilebilmesi için uygun restorasyon müdahaleleri ve işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında, Konya ili, konağın yakın çevresi ve bugünkü durumu incelenmekte, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile konağın özgün durumu araştırılmaktadır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, kriterler belirlenerek bu kriterlerin uygulamaya geçiş safhasında yeni işlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Hediye Atarcı-Ayse Tüzün Residence, one of the civil architecture example located in Karatay county of Konya province, is selected as subject. The purpose of the study is to protect the building by examining the current situation and restoration possibilities and to search acceptable restoration actions and residence function to keep alive the building for future generations. Within the scope of this study, Konya province, neighborhoods of the residence and its current situation is examined and the original situation of it is investigated by a comparative study and historical researches. As the conclusion, a restoration project where the criteria, determined by considering obtained results, are considered with the residence's new function is proposed at implementation phase of these criteria.