Karboksilik asit içeren kinolin ve kinoksalin ligandlarının titreşimsel spektroskopik özelliklerinin teorik ve deneysel çalışması
Structural analysis of the tautomeric forms and isomers of 3-hydroxy-2-quinoxalinecarboxylic acid and 8-hydroxy-2-quinolinecarboxylic acid molecules by using vibrational spectroscopy and quantum chemical calculations
  1. Tez No: 354242
  2. Yazar: SERDAR BADOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında, kinoksalinkarboksilik asit grubundan 3-hidroksi-2-kinoksalinkarboksilik asit ve kinolinkarboksilik asit grubundan 8-hidroksi-2- kinolinkarboksilik asit moleküllerinin spektroskopik özellikleri; titreşimsel spektroskopi (kırmızı-altı ve Raman) yardımıyla deneysel ve teorik olarak ilk defa incelendi. Bu moleküllerin tautomerik yapıları ve izomerleri, dimerik yapıları, yapılardan hangisinin daha kararlı olduğu araştırıldı. Çözücü etkisinin bu moleküllerin tautomerik yapılarına ait yapısal ve titreşimsel özelliklerini ne şekilde etkilediği, teorik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Under this thesis study the spectroscopic properties of 3-hydroxy-2-quinoxalinecarboxylic acid of quinoxalinecarboxylic acid family, and 8-hydroxy-2-quinolinecarboxylic acid of quinolinecarboxylic acid family have been studied theoretically and experimentally for the first time by vibrational spectroscopy (infrared and Raman). Tautomeric structures, isomers, and dimeric forms of these molecules, and the most stable of these structures are investigated. Besides, the solvent effect on the structural and vibrational parameters of these tautomeric forms has been investigated theoretically.