Çeşitli klinik materyallerden izole edilen Enterococcus suşlarında antibiyotik direncinin değerlendirilmesi
Evaluation of antibiotic resistance in Enterococcus strains isolated from various clinical materials
- Tez No: 354241
 - Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÇITAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesindeki farklı kliniklerden toplanmış klinik materyallerden Mikrobiyoloji Laboratuvarında izole edilmiş 156 Enterococcus suşu kullanılmıştır. Çeşitli klinik materyallerden izole edilen Enterococcus izolatlarının; 112?i (%71,8) idrar, 13?ü (%8,3) yara biyopsisi, 11?i (%7,1 ) kan kültürü, 9?u (%5,8) rektal sürüntü, 3?ü (%2,9) doku biyopsisi, 3?ü (%2,9) periton, 2?si (%1,9) abse, 2?si (%1,9) boğaz kültürü, 1?i (%0,64) safra sıvısından izole edilmiştir. Çalışılan 156 Enterococcus izolasyonu ve tür tanımlaması yapılarak, Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemine göre çeşitli antibiyotik dirençlilikleri araştırılmıştır. Tanımlanan Enterococcus izolatlarının; 126?sı (%80,8) E.faecalis, 28?i (%18,6) E.faecium, 2?si (%1,3) E.gallinarum/casseliflavus olarak tespit edilmiştir. Enterococcus türlerinin en fazla, (%75,9) tetrasiklin, , (%54,5) gentamisin, (%53,1) eritromisin, (%44,8) siprofloksasin, (%40,7) oflofloksasin, (%35,9) seftriakson, (%26,2) penisilin, (%23,4) trimetoprim/sülfametoksazol, (%5,5) levofloksasin, (%2,8) linezoid, (%1,4) vankomisine ve (%0,7) nitrofrontain dirençli olduğu saptanmıştır. Teikoplanine dirençli izolat bulunamamıştır
Özet (Çeviri)
Collected from various clinics and isolated from clinical materials, 156 enterococcus strains were used in this study in microbiology laboratory at Faculty of Medicine, Gazi University. The percentages and numbers of the enterococcus isolates which were isolated from various clinical materials which are as follows: 112 (71,8%) from urine, 13 (8,3%) from scared tissue biopsy, 11 (7,1%) from blood culture, 9 (5,8%) from rectal sample, 3 (2,9%) from tissue biopsy, 3 (2,9%) from peritoneum, 2 (1,9%) from abscess, 2 (1,9%) from throat culture, and 1 (0,64%) from bile. Via Kirby-Bauer disk diffusion method, various antibiotic resistances were studied by isolating 156 enterococcus strains and strain identification. Among the enterococcus isolates, the identifications are as the following percentages and numbers: 126 (80,8%) from Enterococcus faecalis, 28 (18,6%) from Enterococcus faecium, 2 (1,3%) from Enterococcus gallinarum/casseliflavus. The enterococcus types were detected to be mostly resistant to the followings: (75,9%) tetracycline, (54,5%) gentamicin, (53,1%) eritromicin, (44,8%) ciprofloxacin, (40,7%) ofloxacin, (35,9%) ceftriaxone, (26,2%) penicillin, (23,4%) trimetoprim/sulfamethoxazole, (5,5%) levofloxacin, (2,8%) linezoid, (1,4%) vancomycin and (0,7%) nitrofurantoin.