Yanmayı geciktirici kimyasal maddelerle emprenye edilen bazı ağaç türlerinin teknolojik özellikleri
Technological properties of some wood materials impregnated with flame retardants chemicals
  1. Tez No: 354250
  2. Yazar: ERHAN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, yanmayı geciktirici kimyasal maddelerle emprenye edilen sarıçam, Doğu kayını ve sapsız meşe odunlarının bazı teknolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, ülkemizde yaygın olarak bulunan sarıçam, Doğu kayını ve sapsız meşe odunundan TS EN 345 esaslarına göre hazırlanan deney örnekleri Amonyum sülfat [(NH4) S04], Sodyum asetat (CH3COONa), Alüminyum klorür (AlCl3), Borax [Na2B4O7.5H2O], Borik Asit [H?BO?] ve Boraks + Borik Asit (%50+%50) ile ASTM D 1413 esaslarına uyularak daldırma yöntemi ile emprenye edilmiştir. Emprenye edilen deney örneklerinde; yoğunluklar TS 2472, basınç direnci TS 2595, eğilme direnci ve eğilmede elastiklik modülü TS 2474 ve yanma özellikleri ASTM-E 160 esaslarına uyularak belirlenmiştir. Deney sonunda; denemelerde kullanılan emprenye maddelerinin Kayın, Meşe ve Sarıçam odununlarının bazı fiziksel, mekanik ve yanma özelliklerini etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine some technological specifications of woods of Scots pine, oriental beech and sessile oak which are impregnated with fire-retardant substances. To achieve this goal, test substances prepared from woods of Scots pine, oriental beech and sessile oak according to TS EN 345 regulations are impregnated with ammonium sulfate [(NH4) S04], sodium acetate (CH3COONa), aluminum chloride (AlCl3), borax [Na2B4O7.5H2O], boric acid [H3BO3] and, borax+boric acid (%50+%50) via dipping method according to ASTM D 1413 regulations. The densities of impregnated specimens were determined according to TS 2472 regulations, the pressure resistances of impregnated specimens were determined according to TS 2595 regulations, the bending resistances and the modulus of elasticities for bending of impregnated specimens were determined according to TS EN 408 regulations, and the burning characteristics of impregnated specimens were determined according to ASTM E 160 regulations. At the end of the experiment; trial of preservative used in Beech, Oak and Scots pine at some of the physical, mechanical and combustion properties was affected.