Enerji hatları üzerinden haberleşmede iletişim frekansı etkisinin YSA ile analizi ve bir haberleşme sisteminin geliştirilmesi
Analysis of effect of communication frequency over the power line communication with ann and developing a communication system
  1. Tez No: 354251
  2. Yazar: NİHAT DALDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Enerji hatları üzerinden haberleşme son zamanlarda sayaç okuma, internet kullanımı ve akıllı ev otomasyonu gibi alanlarda kurulum maliyetinin ve işçiliğinin düşük olması avantajından dolayı kullanılmaya başlanmıştır. Bu alanda yapılan haberleşme sistemleri çeşitlilik göstermekte ve geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Bu tezin amacı enerji hattı üzerinden haberleşmede kullanılan sinyal frekansının etkisini inceleyerek bir haberleşme sistemi geliştirmektir. Bu amaçla sabit bir mekanda farklı frekanslarda hat üzerinde oluşan haberleşme sinyal zayıflamaları ölçülmüş ve elde edilen verilere göre yapay sinir ağında eğitme çalışması yapılmıştır. Böylelikle her frekans için zayıflama oranı tespit edilmiştir. Enerji hattı üzerinden yapılan ölçümler ile hat empedansının frekansa göre değişimi grafiksel olarak elde edilmiş ve haberleşmede sinyal frekansının önemi ortaya konmuştur. Bu çalışmada enerji hattı üzerinden haberleşmek için farklı yaklaşımlar geliştirilerek düşük maliyetli basit haberleşme sistemleri tasarlanmış ve üç farklı haberleşme uygulaması gerçekleştirilerek farklı mekanlarda denenmiştir. Yapılan ilk uygulamada hattın sıfır geçiş anında sinyal gönderimi gerçekleştirilmiş, ikinci uygulamada 3 fazda haberleşme sağlamak için FSK uygulaması gerçekleştirilmiş, son uygulamada ise değişken frekans ile haberleşmenin özel hazırlanan bir yazılımla gerçekleşmesi sağlanmıştır. Yazılım ile kontrol, donanım elemanlarının en aza indirgenmesine fırsat sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Recently meter reading, Internet usage and smart home automation by using power line communication have been used due to the advantage of low installation and labor costs. In this area, different studies continue to develop communication systems. The aim of this thesis is to examine the impact of the frequency of the signal used to communicate over the power line and is to develop a communication system. For this purpose, in a building on-line communication signals at different frequencies were measured and then the measured signal data were evaluated with an artificial neural network. Thus, attenuation rate is determined for each frequency. By using the measured data, variation in line impedance with respect to the communication signal frequency is obtained graphically and the importance of the frequency on power line communication is demonstrated. In this thesis, three different approaches for power line communication are designed and developed with a simple structure and low cost. Then these communication applications were tested in different places. In first application a zero-crossing signal transmission line was realized. As a second, a FSK application was realized to ensure the communication in 3 phases. In the final application, the communication with variable frequency was realized through dedicated software resulting in minimizing the hardware components.