Yükseltici DA/DA dönüştürücü devrelerde yumuşak anahtarlama analizi ve deneysel çalışmaları
Soft switching analysis and experimental studies in DC/DC boost converter circuits
- Tez No: 354252
- Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yükseltici (boost) türü dc/dc dönüştürücüler, bir çok güç elektroniği devresinin giriş katın da hem bara gerilimini yükseltmek hem de şebekeden çekilen akımı şebeke gerilimiyle aynı faza getirmek amacıyla sıklıkla kullanılırlar. Anahtarlama frekansının artırılmasıyla daha yüksek güç yoğunluğu ve daha hızlı geçiş cevabı elde etmek mümkündür. Ancak, anahtarlama frekansı arttıkça, anahtarlama kayıpları ve elektromanyetik girişim (EMI) ve radyo frekans girişim (RFI) gürültüsü de artar.Sert anahtarlamadaki bu problemlerin çözülmesi ihtiyacıyla“Yumuşak anahtarlama”kavramı ortaya çıkmıştır. Genel olarak yumuşak anahtarlama teknikleri, sıfır akımda anahtarlama (SAA), sıfır gerilimde anahtarlama (SGA), sıfır akımda geçiş (SAG) ve sıfır gerilimde geçiş (SGG) ile anahtarlama şeklinde sıralanabilir.Bu tezde genel olarak yumuşak anahtarlama teknikleri incelenmiş ve literatürden örnekler sunulmuştur. Önerilen Yumuşak Anahtarlamalı Yükseltici Dönüştürücü devresi detaylı olarak incelenerek devrenin simülasyonu sunulmuştur. Simülasyon sonuçları, 50 kHz çalışma frekanslı ve 80W, 100W ve 120W çıkış güçlü bir yükseltici deney düzeneği ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Boost type dc/dc converters are widely used at the front end of several power electronic systems to obtain a high dc bus voltage, and to bring the line current in the same phase with the line voltage. By increasing switching frequency; higher power density and faster transient response can be achieved but in that case electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI) noises and switching losses increase as well. In need of solving these problems of hard switching, the“Soft Switching”(SS) concept has been presented. Generally techniques can be classified as zero voltage switching (ZVS), zero current switching (ZCS), zero voltage transition (ZVT) and zero current transition (ZCT) techniques. In this thesis, SS techniques are generally examined and some examples in literature are presented.“Proposed Soft-Switching Boost Converter”, is analyzed in detail and simulated. The results of the simulation are verified by a prototype of a 50 kHz switching frequency and 80W, 100W and 120W output power boost converter.