Çift doğrultulu betonarme döşemelerde boşluk büyüklüğünün zımbalama davranışı üzerindeki etkisi
Effect of varying opening size on the punching shear behavior of two-way rc slabs
  1. Tez No: 354266
  2. Yazar: VAHİD SALMANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada çift doğrultulu betonarme döşemelerde yer alan boşluk büyüklüğünün döşemenin zımbalama davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yürütülen deneysel çalışmada bir adet boşluksuz olmak üzere boşluk büyüklüğü değişim gösteren dört deney elemanı ile birlikte toplam beş deney elemanı test edilmiştir. 2000x2000x120 mm boyutlarında üretilen çift doğrultulu betonarme döşeme deney elemanları 200x200 mm boyutlarındaki kolondan uygulanan eksenel zımbalama yükü etkisinde test edilmiştir. Deney elemanlarında 300x300 ve 500x500 mm boyutlarındaki 2 farklı büyüklükteki boşluk, kolona parallel bitişik ve çapraz bitişik yer alacak şekilde bırakılmıştır. Deney elemanlarının testleri sonucunda elde edilen taşıma güçleri, rijitlikleri ve enerji tüketim kapasiteleri incelenerek boşluk büyüklüğünün çift doğrultulu döşemelerin zımbalama performansı üzerindeki etkileri yorumlanmıştır. Deney elemanlarının taşıma gücü kapasiteleri ACI 318, Eurocode 2 ve TS 500 yönetmelikleri ile hesaplanarak deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmış ve yönetmelik eşitliklerinin deney elemanlarının taşıma gücünü ne ölçüde hesaplayabildiği belirlenmiştir. Deneysel sonuçlar boşluk büyüklüğü arttıkça zımbalama dayanımının düştüğünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the punching behavior of two way reinforced concrete floor slab with change in the size of the opening in the slab is investigated. In this experimental study one specimen without the opening and four specimens with opening are tested. Two way square slabs having the dimensions of 2000*2000*120 mm that were tested under the influence of applied axial load (one column with 200*200 dimension). These slabs have two types of openings in dimension of 300*300 and 500*500 on two different locations (parallel and adjacent with column and diagonal and adjacent with column). As a result of the tests specimens, by examining the ultimate strenght, stiffness and energy consumption that obtained from test, the effects of size of opening of two way slabs performance were interpreted. Ultimate capacity of the test specimens were calculated with ACI 318, Euro code 2, and TS 500 and then were compared with the experimental results. Experimental results have shown a decrease in punching strength when the size of opening increases.