Sağa çarpık dağılımlarda ortalamanın tahmini için MED-T ve MAD-T aralık tahmin edicilerinin farklı koşullar altında performans karşılaştırması
Comparison of MED-T and MAD-T interval estimators performance under different conditions for estimating the mean of a positively skewed distribution
- Tez No: 354269
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sağa çarpık dağılımlarda ortalamanın tahmini için bazı araştırmacılar çeşitli güven aralıkları önermiştir. Banik ve Kibria (2007), önermiş oldukları MED-T ve MAD-T güven aralıkları ile farklı araştırmacılar tarafından önerilen güven aralıklarını aynı simülasyon koşulları altında karşılaştırmışlardır. Bu tez çalışmasında, iyi sonuçlar veren MED-T ve MAD-T aralık tahmin edicilerinin performansları farklı dağılımlar, çarpıklık katsayıları, örnek çapları ve anlamlılık düzeyleri için incelenmiştir. Bu amaçla Matlab R2007b programı kullanılarak simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Genel olarak, MED-T aralık tahmin edicisi, güven aralıklarının kapsama olasılıkları bakımından daha iyi sonuçlar vermiştir. MED-T aralık tahmin edicisi için kapsama olasılıkları, çarpıklık katsayısı düşük ve örnek çapı küçükken 1-? güven düzeylerine yakın değerler almıştır. Çarpıklık katsayısının orta dereceli olması durumunda, kapsama olasılıklarının büyük örnek çapları için iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. MAD-T aralık tahmin edicisi, güven aralığı genişlikleri bakımından daha dar aralıklara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Several researchers proposed various interval estimators for estimating the mean of a positively skewed distribution. Banik and Kibria (2007) compared the MED-T and MAD-T confidence intervals with those proposed by various researchers, under similar simulation conditions. In this study, the best performance of MED-T and MAD-T interval estimators are investigated in terms of various distributions, skewnesses, sample sizes and confidence levels. Towards this aim, simulation studies are made by using Matlab R2007b. In general, MED-T interval estimator gave better results in terms of coverage probabilities of confidence interval. Coverage probabilities for MED-T interval estimator were close to 1-? confidence levels for low skewness and small sample sizes. In case of moderately skewness it has been observed that the coverage probabilities has given better results for large sample sizes. MAD-T interval estimator has the narrower interval in terms of the widths of confidence intervals.