Investigation of certain problems related with the wedge shear test
Kama kesme deneyiyle ilgili kimi sorunların incelenmesi
  1. Tez No: 35428
  2. Yazar: ALP GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER MİRATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ABSTRACT INVESTIGATION OF CERTAIN PROBLEMS RELATED WITH THE WEDGE SHEAR TEST GÖKALP, Alp M.S. Thesis in Civil Engineering Supervisor Prof. Dr. Türker MİRATA August, 1994, 102 pages The aim of this thesis is to investigate certain problems related with the wedge shear test. It had already been shown that the normal stress o in the wedge shear test increases roughly as a function of the sum (an + ), where an = the angle between the shearing plane of the test mould and the main load; = angle of internal friction of the soil tested. Here, three different subjects have been investigated and it has been shown that by increasing ctn in the prismatic wedge shear test, a achieved in the test can be increased up to 860 kPa in tests on coarse gravel compacted to 83 % of the maximum dry density obtained in the standard vibrating hammer method of compaction, and up to 952 kPa in tests on the same gravel with a degree of compaction of 93 %, obtained by mapplying the vibrating hammer directly on the surface of the soil, thereby increasing the value; that in the same test, it is possible to compact clay samples in the test mould by static compaction using the same loading frame and hydraulic jack as those used the test, in about one-third of the time needed to compact the same soil by using the standard rammer; and that the shear strength of sand having no other cohesion than that due to its wetness, and containing gravel particles up to 10 mm can be measured correctly in the cylindrical wedge shear test using simple, portable equipment. Keywords : Clay, gravel, sand, Shear test, static compaction. Science Code : 624.01.01 IV
Özet (Çeviri)
öz KAMA KESME DENEYİ YLE İLGİLİ KİMİ SORUNLARIN İNCELENMESİ GÖKALP, Alp Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr.Türker MİRATA Ağustos, 1994, 102 sayfa Bu tezin amacı, kama kesme deneyiyle ilgili olarak aydınlatılması gereken kimi sorunların irdelenmesidir. önceden gösterildiği gibi, kama kesme deneyinde dikey gerilme a, kabaca («n + 4>) değerinin bir fonksiyonu olarak artar; burada, an = kalıbın kesme düzlemiyle ana yük arasındaki açı, değerinin artmasını sağlayan, % 92 ' lik sıkıştırma yüzdesindeki aynı çakılda a ' nın 952 kPa ' a kadararttınlabildiğini göstermek olmuştur. Diğer iki inceleme sonucunda, prizmatik kama kesme deneyinde, killi zeminin kalıba, deneyde kullanılan yükleme çerçevesi ve hidrolik kriko yardımıyla, tokmakla sıkıştırma için gerekenin üçte biri gibi bir sürede statik yöntemle sıkıştırılabildiği; ıslaklığın verdiği hafif yapışkanlık dışında içyapışkanlığı olmayan ve 10 mm ' ye kadar çakıl taneleri içeren kumun kayma dayanımının, silindirsel kama kesme deneyinde, doğru olarak ve basit, taşınabilir aygıtlarla ölçülebildiği gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Çakıl, kesme deneyi, Kil, kum, statik sıkıştırma. Bilim Dalı Sayısal Kodu :624.01.01 vı