Emitter identification in electronic varfare by the use of clustering techniques
Elektronik harp sistemlerinde kümeleme teknikleri kullanılarak yayıcı belirlenmesi
- Tez No: 35427
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
öz ELEKTRONİK HARP SİSTEMLERİNDE KÜMELEME TEKNİKLERİ KULLANILARAK YAYICI BELİRLENMESİ GÜVEN, Erhan Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yalçın TANIK Eylül, 1994, 78 pages Bu çalışmada, elektronik harp sistemlerinde yayıcı belirlenmesi problemini çözmek için kümeleme teknikleri araştırılmıştır. Frekans, darbe genişliği ve geliş açışım barındıran yayıcı darbe parametreleri, kümeleme algoritmalarına girdi olarak alınmıştır; ve yayıcılar tarafından, darbe parametre uzayında oluşturulan kümelerin merkez vektörleri çıktı olarak elde edilmiştir. Diğer darbe parametre özelliklerinden, darbe genliği ve geliş zamanı, ilk anda kümeleme algoritmalarına girdi olarak alınmaya elverişli değildir. İlk aşamada, kümeleme teknikleri üzerine literatür taraması yapılmış ve farklı tür algoritmalar toplanmıştır. Sonra, bir elektronik destek tedbir almaç simülatörü ve bir performans ölçüm aracı yazılımı uygulamaları ile deney ortamı kurulmuştur. Toplanan algoritmalar, gerçek hayat benzeri senaryolarla üretilen veri üzerinde çalıştırılmış ve detaylı sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar, bir elektronikharp sisteminde kullanılacak kümeleme algoritmalarının seçiminde yol gösterici olmaktadır. Daha sonra, metodlann performansını arttırmak için, kullanılan kümeleme algoritmalarına birtakım eklemeler ve iyileştirmeler yapılmıştır. Ek darbe parametre özelliklerini -darbe genliği ve darbe geliş zamanı- kullanmadaki avantaj, Geliştirilmiş Zincir algoritmasına önerilen değişikliklerle gösterilmiştir. Ayrıca, bir darbe tekrarlama ayırıcısı ve bir kümeleme algoritması içeren, daha güçlü bir yayıcı küme belirleyicisi önerilmiştir. Bu algoritma, çok değişken parametre özellik varyanslan içeren veri setleri üzerinde denenmiş ve iyi sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlan, geleneksel kümeleme algoritmalarının ve önerilen iyileştirmelerin bir elektronik harp sisteminde kullanılabileceğini göstermektedir. Anahtar sözcükler : Radar, Elektronik Harp, Elektronik Destek Tedbir (EDT), kümeleme algoritmaları, darbe ayıklama. Bilim Dalı Sayısal Kodu 609.02.08 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EMITTER IDENTIFICATION IN ELECTRONIC WARFARE BY THE USE OF CLUSTERING TECHNIQUES GÜVEN, Erhan M. Sc. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Yalçın TANIK September, 1994, 78 pages In this work, clustering techniques are investigated in order to solve the problem of emitter identification in electronic warfare systems. The input to the clustering algorithms are emitter pulse parameters, which have the features of frequency, pulse width and angle of arrival. And the output is expected to be the centroid vector of the clusters which are formed by the emitters in pulse parameter space. The additional pulse parameter features, pulse amplitude and time of arrival are not initially suitable to be used in traditional clustering algorithms. In the thesis, first, clustering techniques are surveyed throughout the literature and different kinds of algorithms are collected. Next, the experimental environment is constructed with the implementation of an electronic support measure receiver simulator, and a performance meter tool, both in software. The collected algorithms are run on the data files which are generated according to proposed real life scenarios and detailed result files are produced. These results give the intuition for m