Sismik araştırmalarda avo analizi uygulamaları
Applications of avo analysis in seismic survey
  1. Tez No: 354299
  2. Yazar: HÜSEYİN KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, genliğin ofsete bağlı olarak değişiminin (Amplitude Versus Offset - AVO) incelenmesi hidrokarbon ve gaz hidrat aramacılığında rezervlerin tespiti ve kuyu yerlerinin belirlenmesinde önemli bir yöntem olduğunu göstermektedir. AVO anomali sınıflamasının rezervin yapısı hakkında bilgi verdiği yapılan bu çalışmayla gösterilmiştir. Zoeppritz denklemleri ve bu denklemlere yapılan yaklaşımlar ele alınmıştır. Her bir yaklaşım denkleminin analizi yapılmıştır. Ham sismik veri üzerinde AVO analizi öncesinde yapılan ön veri işlem adımları irdelenmiş ve bu veri işlem adımları anlatılmıştır. Ön veri işlem adımları uygulanmış veri üzerinde AVO analizi için özel veri işlem adımları uygulanmış ve bu sayede daha iyi bir yorum yapılası sağlanmıştır.Özel veri işlem adımları uygulanmış CDP ler üzerinde gradyent analizi ve çapraz çizdirim yapılarak rezervin AVO anomali sınıfı belirleniştir. Kuyu verileri yardımıyla oluşturulan sentetik model ile özel veri işlem adımları uygulanmış gerçek veri korele edilmiş ve rezerv seviyeleri belirlenmiştir. Daha sonra yığma kesiti üzerinde rezerv seviyeleri ve rezerv dağılımları belirlenmiştir. Bu sayede kuyu yerlerinin belirlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, analysing the change of the amplitude versus offset (Amplitude Versus Offset - AVO) shows that the determination of reserves and indicating of wells is an essential method for examining. Providing information about structure of AVO classification reserve was shown by this study. Zoeppritz equations and approaches on these equations were discussed in this study. Equations of each approach were analysed. Prior data processing steps were made before AVO analysis on the raw seismic data had been analysed and these data processing steps were described. Special data processing steps were applied on data, which prior data processing steps were applied to AVO analysis. hence, better interpretation is provided. AVO opposition breach of the reserve was specified by doing line gradient analysis and cross-drawing on the CDPs on which special data processing steps were applied. Reserve levels were determined by correlating the synthetic model which is generated with the help of well data and actual data on which special data processing steps were applied. After that, reserve distributions and levels were described on the stacking section. Determining of wells was provided with by this way.