FPGA yapıları ile dijital osiloskop gerçeklemesi
Realization of digital oscilloscope with FPGA
- Tez No: 354303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT İSKEFİYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmada eğitim kurumlarındaki laboratuarlarımızda osiloskop ihtiyacını daha ekonomik olarak karşılamak amacıyla FPGA (Alan Etkili Kapı Dizileri) yapıları ile sayısal osiloskobun gerçeklenmesi hedeflenmiştir. Maliyetleri düşük olan eğitim amaçlı FPGA kitleri ile profesyonel olmayan osiloskoplar elde edilebileceği gösterilmiştir. FPGA'ların hızlı olması yüksek frekanslı sinyallerin ölçümünde de olanak tanımaktadır. Çalışmada kit olarak Terasic DE0 kiti kullanılırken, kitin programlanmasında Quartus II yazılımı kullanılmıştır. Ölçülecek sinyal olarak bilinen bir sinyal olan sinüs dalgası fonksiyon jeneratöründen elde edilmiştir. FPGA'da örneklenen sinyalin grafiksel görünümü ise 640x480 çözünürlüğe sahip bir VGA ekranda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to implement a digital oscilloscope by FPGA architectures to correspond the requirements of laborataries in the educational institutions in an economic way. It is shown that non-professional oscilloscopes can be implemented with low-cost, educational purposed FPGAs. It is also able to measure high frequency signal by high speed FPGAs. Terasic DE0 kit is used as a hardware and Quartus II is used as a software in this application. The sine signal which is a widely known signal used to measure is generated by the signal generator. The graphical view of the sampled signal in the FPGA is shown on a 640x480 pixeled VGA monitor.