Digital image watermarking by finding corner points based on dwt algorithm
Köşe noktalarının bulunması ile dwt algoritmasına dayalı imgelerde damgalama metodu
  1. Tez No: 354315
  2. Yazar: NAİM ÖLÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜL KADİR GÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde dijital damgalama popüler araştırma alanlarından biridir. Damgalama logo gizlemek için kullanılan bir bilgi gizleme tekniğidir. Tezde, köşe noktaları bulunarak DWT yöntemine göre yeni ve sağlam bir damgalama metodu önerilmektedir. Noktaları bulmak için Harris köşe detektörü yöntemi kullanılır. Köşeler bulunarak, nokta etrafındaki kare bölgeler hesaplanır. Dijital damgalamada ki işlemler damga ekleme, damga detektörü ve damga çıkarmadır. Kare bölge hesaplandıktan sonra orijinal resimden çıkarılarak damga eklenir. Saldırılar damgalı resme uygulanır ve sonrasında damga tespit edilir ve çıkarılır. Çalışmanın temel amacı, farklı kare bölgelerinde farklı saldırılar uygulanarak PSNR ve SR değerleri değişimini göstermek ve saldırılardan sonraki SR ve PSNR değerlerini karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays digital watermarking is one of the popular research areas. Watermarking is an information hiding technique used to hide a mark. In the thesis, proposed a novel robust image watermarking with finding corner point based on DWT method. Harris corner detector is used to find feature points. By finding corners, compute square regions around feature point. In digital watermarking, processes are embedding, detection and extraction. After computing square region crop it and embed the watermarking. Attacks are applied to watermarked image and then detect and extract watermarking. Main goal of study is showing variations of PSNR and SR values on different attacks on different square regions and comparing SR, PSNR and PSNR after attacks.