An analysis on flow modes in pneumatic conveying systems
Pnömatik taşıma sistemlerinde akım modlarına yönelik bir analiz
  1. Tez No: 354350
  2. Yazar: ALPEREN TOZLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÇARPINLIOĞLU, DOÇ. DR. AHMET İHSAN KUTLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, pnömatik parçacık taşınmasındaki akım modlarına yönelik deneysel bir araştırma gerçekleştirildi. Bu amaçla deneysel bir test düzeneği ve buna bağlı ölçüm sistemi inşa edildi. Ölçümler dikey, yatay boru hatları ve parçacık beslemeli yatay boru hattından oluşan üç ayrı test düzeneği için yapıldı. 200 kg/m3 ˂ ρblp ˂ 2400 kg/m3 ve 150 μm ˂ dp ˂ 2750 μm aralıklarındaki irmik, bulgur, polietilen, kum, zeolit ve çay 21697 ˂ Re ˂ 156992 değerleri arasında kullanıldı. Noktasal statik basınçlar, basınç düşüşleri ∆P, ve basınç gradyenleri ∆P/L minimum akışkanlaşma hızının Umf, fonksiyonu olarak alındı. Hız ve basınç ölçümleri LabView ortamında hazırlanan FDRIPCS.vi programı ile ± % 1.16 ve ± % 3.31 hata oranlarıyla yapıldı. P1 - P2 ve ∆P - Uair arasındaki fonksiyonel bağlantı minimum akışkanlaşma hızının hesaplanması için akım alanı boyunca ölçüldü ve görsel olarak incelendi. Taşınan parçacıkların yükleme oranı Ṁp/Ṁa, hesaplanan noktasal geçirgenlik faktörü Pf, ve Umf'ye bağlı olan Pf mf ve Remf 21697 ˂ Remf ˂ 147600, 3.65 m/s ˂ Umf ˂ 24.83 m/s, 0.0052 m2/Pa.s ˂ Pf mf ˂ 0.92 m2/Pa.s and 0.25 % ˂ Ṁp/Ṁa ˂ 51.99 % verilen aralıklarda akım modu analizi için kullanıldı. Gözlemlenen akım modları: hareketsiz alan, hareketsiz alan ile akışkanlaşmış yoğun faz geçişi, akışkanlaşmış yoğun faz, tıkalı akış, birikintili akışa geçiş, birikintili akış ve seyrek faz oldu. Tanımlanan akım modları deneysel metodolojinin fonksiyonu olmasının yanı sıra parçacık karakteristiği ile de ilgilidir. ρblp dikey test düzeneğinde dp'ye göre daha belirgin bir etkiye sahiptir. Buna tezat olarak, dp ise yatay test düzeneğinde ρblp'ye göre daha kayda değer bir etki göstermektedir. Sonuç olarak, akışkanlaşmış yoğun faz aralığı 0.0052 m2/Pa.s ˂ Pf ˂ 0. 2 m2/Pa.s, tıkalı akış ve birikintili akış aralığı 0.2 m2/Pa.s ˂ Pf ˂ 0.56 m2/Pa.s ve seyrek faz 0.56 m2/Pa.s ˂ Pf olduğunda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental investigation on flow mode analysis of pneumatic particle conveying was conducted. An experimental test set-up and coupled measurement system were constructed for the purpose. The measurements were conducted in three separate test cases consisted of which vertical, horizontal test pipelines and a horizontal continuous conveying with a particle feeder. The covered particles of semolina, wheat, sand, polyethylene, zeolite and tea with the ranges of loose poured bulk density, 200 kg/m3 ˂ ρblp ˂ 2400 kg/m3 and average particle diameter, 150 μm ˂ dp ˂ 2750 μm were used in the range of 21697 ˂ Re ˂ 156992. The measurements of the local static pressures, pressure drops, ∆P and pressure gradients ∆P/L were performed as a function of minimum fluidization velocity, Umf. The velocity and pressure measurements which were evaluated through a custom design program FDRIPCS.vi in LabView 2009 SP1® environment were carried out in the error margins of ± 1.16 % and ± 3.31 % respectively. The visual observation of the flow field through the functional relationships between P1 vs P2, ∆P vs Uair were used to determine Umf. The transported particles as a ratio of mass flow rate of air; Ṁp/Ṁa, calculated local permeability factors Pf and Pf mf and Remf corresponding to Umf were used to analyze the flow modes with the covered ranges of 21697 ˂ Remf ˂ 147600, 3.65 m/s ˂ Umf ˂ 24.83 m/s, 0.0052 m2/Pa.s ˂ Pf mf ˂ 0.92 m2/Pa.s and 0.25 % ˂ Ṁp/Ṁa ˂ 51.99 %. The functional relationship between Pf mf = f(Remf) was used to verify the flow mode analysis. The observed modes were defined as: unstable zone, transition of fluidized dense phase, fluidized dense phase, slug flow, transition of plug flow, plug flow and dilute phase. The defined flow modes were the severe function of experimental methodology besides particle characteristics. It is seen that the value of loose poured bulk density, ρblp is dominant to determine flow modes when it is compared with average particle diameter, dp in vertical test case. On contrary to this, dp of particles are found to be more significant in comparison with ρblp for investigation of flow modes in horizontal test case. It seems that fluidized dense phase is in the range of 0.0052 m2/Pa.s ˂ Pf ˂ 0. 2 m2/Pa.s, slug flow and plug flow are valid for 0.2 m2/Pa.s ˂ Pf ˂ 0.56 m2/Pa.s and dilute phase is inside 0.56 m2/Pa.s ˂ Pf.