An experimental study on drying of food materials in a fluidized bed dryer
Akışkan yataklı bir kurutucuda gıda malzemelerinin kurutulması üzerine deneysel bir çalışma
- Tez No: 354351
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH ÖZAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, parçacık kütlesi, kurutucu hava sıcaklığı ve kurutucu hava hızının yeni hasat edilmiş mısır ve fıstığın kurutma performansı üzerindeki etkilerini deneysel olarak inceleyebilmek için bir yığın tip akışkan yataklı kurutucu tasarlanıp inşa edilmektedir. Deneyler 100g≤ mp ≤300g, 7 %≤MC(d.b.)≤186% , 7%≤MC(w.b.)≤65%, 0.08≤MR≤1, 50°C≤T≤75°C, 6.87 m/s≤Um≤10.86 m/s, 47632≤Re≤75296, 43Pa≤DPbed≤277Pa, 60Pa≤DPplate≤300Pa aralığında gerçekleştirilmektedir. Hız, basınç, sıcaklık ve nem ölçümleri yapılmaktadır. Ölçülen basınç verilerinin toplanması ve işlenmesi LabView 2009-SP1® yazılım program içerisinde tasarlanmış program, PressureMeasurement.vi ile gerçekleştirilmiştir. Yığın tip bir akışkan yataklı kurutucunun içerisindeki kurutma işleminin termodinamik analizi için orijinal bir model önerilmektedir. Sabit kurutucu hava sıcaklığında kurutucu hava hızının etkisi, sabit kurutucu hava hızında kurutucu hava sıcaklığının etkisi ve parçacık kütlesinin kurutma performansı üzerindeki etkisi kurutma zamanı ve kurutma oranı olarak araştırılmaktadır. Parçacık kütlesinin artması kurutma zamanını artırdığı sonucu çıkarılmıştır. Öte yandan, kurutucu hava hızı ve kurutucu hava sıcaklığının artması kurutma zamanının düşmesine sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
A batch type fluidized bed dryer is designed and constructed in order to investigate experimentally the effects of particle mass, drying air temperature and drying air velocity on drying performance of new harvested corn and pistachio in this study. A series of experiments is carried out in the covered range of 100g≤ mp ≤300g, 7 %≤MC(d.b.)≤186% , 7%≤MC(w.b.)≤65%, 0.08≤MR≤1, 50°C≤T≤75°C, 6.87 m/s≤Um≤10.86 m/s, 47632≤Re≤75296, 43Pa≤DPbed≤277Pa, 60Pa≤DPplate≤300Pa. The velocity, pressure, temperature and moisture measurements are performed. The acquisition and processing of the measured pressure data are carried out by means of the devised program PressureMeasurement.vi in LabView 2009-SP1® environment. An original model is proposed in order to utilize the thermodynamic analyses of drying process inside a batch type fluidized bed dryer. The effect of drying air velocity at constant drying air temperature, the effect of drying air temperature at constant drying air velocity and the effect of particle mass on drying performance such as drying time and drying rate are researched. It is concluded that increase in particle mass causes in increase in drying time. On the other hand, increase in drying air velocity and drying air temperature cause in decrease of drying time.