Yeni merkapto pirimidin halkalı schiff bazı ve metal komplekslerinin sentezi
Synthesis of a novel schiff base containing mercapto pyrimidine ring and its metal complexes
- Tez No: 354383
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Schiff bazı, primer aminlerle ile karbonil bileşiklerin kondenzasyonundan elde edilen ve azometin (imin) grupları içeren bileşiklerin genel adıdır. Bu bileşiklerin ve komplekslerinin farklı alanlarda farklı amaçlar için kullanıldığı ve önemli özellikler gösterdiği tespit edilmiştir. Biyolojik öneme sahip olan Schiff bazları çeşitli aktivitelerde ve ilaç araştırmalarında dikkat çekmektedir. İmin fonksiyonel grubunu bulundurmasından dolayı Schiff bazları metallerle kolayca kompleks oluşturmaktadır. Bununla birlikte kompleks çalışmalarının çoğu Schiff bazları ile yapılmakta ve antikanser, antibakteriyal, antifungal ve antiinflamatuar gibi etkileri araştırılmaktadır. Bu çalışmada, çıkış materyali olan 1-amino-5-benzoil-4-fenil-1H-pirimidin-2-tiyon ile 2-hidroksi-5-metoksi benzaldehitin kondenzasyonundan yeni pirimidin halkalı bir Schiff bazı olan (E)-(1-(2-hidroksi-5-metoksibenzilidenamino)-4-fenil-2-tiokso-1,2-dihidropirimidin-5-il)(fenil) metanon sentezlenmiş ve yapısı elementel analiz, IR, NMR, Kütle spektrometrileri ile aydınlatılmıştır. Bu ligandın, Mn(II) ile mononükleer oktahedral yapıda ve Cu(II), Ni(II), Co(II) iyonlarıyla ise binükleer yapıda metal kompleksleri elde edilmiştir. Sentezlenen bu yeni metal komplekslerin yapıları elementel analiz, TGA/DTA, FT-IR, UV-Vis ve manyetik duyarlılık gibi spektrometrik yöntemleriyle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Schiff base is the generic name of compounds which are obtained from primary amines with the condensation of carbonyl compounds and include azomethine (imine) groups. These complexes and with their complexes have been found to be used for different purposes in different fields and to show important features. Schiff bases having biological importance are noteworthy in drug research and in various activities. Due to containing the imine functional group, Schiff bases are easily complexed with metals. Therefore quite a lot of complex work were done with Schiff bases and their substantial influences like anticancer, antibacterial, antifungal, anti - inflammatory have been investigated. In this study, a new Schiff base containing pyrimidine ring, (E)-(1-(2-hidroksi-5-metoksibenzilidenamino)-4-fenil-2-tiokso-1,2-dihidro pirimidin-5-il) (fenil) metanon, was synthesized from the condensation of the starting material, 1-amino-5-benzoyl-4-phenyl-1H-pyrimidine-2-thione, and 2-hydroxy-5-methoxybenzaldehyde. In addition, structure of this new Schiff base is explained by an elemental analysis, IR, NMR, Mass spectrometries. While Mn(II) complex was mononuclear octahedral structure, Cu(II), Ni(II), Co(II) ions were obtained binuclear metal complexes. The synthesized structures of these novel compounds were elucidated with the methods like, elemental analysis, TGA/DTA, FT-IR, UV-Vis and magnetic susceptibility.