GaN / InxGa1-xN silindirik kuantum telinde verici safsızlık enerji düzeyleri
Hydrojenic donor impurity electronic energy levels InGaN / InxGa1-xN cyrindical quantum wire
- Tez No: 354384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde çinko sülfür (ZB) yapısında GaN/InxGa1-xN silindirik kuantum kuyu telindeki elektron enerji düzeyleri ve verici safsızlık bağlanma enerjisi etkin kütle yaklaşımı ve varyasyonel teknik kullanılarak hesaplandı. Sayısal sonuçlar, taban durum bağlanma enerjisinin safsızlık konumuna ve CQWWs yapı parametrelerine bağlı olduğunu gösterdi. CQWWs merkezindeki verici sığ safsızlık bağlanma enerjisi en büyük değeri alır. Safsızlık konumu tel merkezinden telin kenarına doğru değiştikçe bağlanma enerjisi azalır. Ayrıca, bağlanma enerjisinin maksimumun değerlerine yakın bağlanma enerjileri In konsantrasyonuna bağlı olduğu için, In konsantrasyonunun sistemin davranışı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu bulundu. Özellikle endüstriyel uygulamaları yüzünden çok popüler olan bu malzeme grubu geniş ve direk bir bant aralığına sahip olmasından dolayı çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, within the framework of effective-mass approximation, electron energy levels and the binding energy of a hydrogenic donor impurity in zinc-blende (ZB) GaN/InxGa1-xN cylindrical quantum well wires (CQWWs) are calculated using variational procedures. Numerical results show that the ground-state donor binding energy Eb is highly dependent on the impurity position and to the CQWWs structural parameters. The donor binding energy for a shallow donor impurity located at the center of the CQWW is the largest. As the impurity position changes from the center of the wire to its edge, the donor binding energy gets smaller. Also, It has been found that In concentration is a very important parameter to tailor the system, since the binding energies close to binding energy maxima are strongly dependent on In content. This material group is very popular because of its industrial applications due to its direct and large band gap.KEY WORDS: Hydrojenic Donor Impurity, Electronic Energy, Quantum Wires