Bazı yeni tiyazol [4,5-d] pirimidin türevleri üzerinde çalışmalar
Studies on some new thiazolo [4,5-d] pyrimidine derivatives
- Tez No: 80903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada etil 4-anmo-2,3-cuMdro-3-ferıfl-24iyoksotiyazol-5^ karboksilattan (Bileşik 1) hareketle 2^KİiM(ko-3-feml-5-merkapto-6-alkil/fenil-2- tryoksotiyazolo[4,5-d]pirimidm-7(6H)-on (Bileşik 2a-c) yapısında üç bileşikle bunların 5-(4'-nonsübstitüe/-sübstitüe benzoyilmetil)tiyo türevleri olan (Bileşik 3a-l) yapısında oniki bileşiğin sentezi yapılarak antıbakteriyel ve antifungal aktiviteleri incelenmiştir. Çalışmalarda hareket maddesi olarak kullanılan etil 4-amino-2,3-dihidro-3- fenil-2-tiyoksotiyazol-S-karboksilat (Bileşik 1); fenil izotiyosiyanat, kükürt ve etil siyanoasetatm trietilamin varlığında reaksiyonu sonucu hazırlanmıştır. Ara ürünler olan 23-diMdro-3-fenü-5-merkapto-6-alkil/fenü-2-tiyoksotryazolo[4,5-dfc on türevleri ise etil 4-ammo-23-diMdro-3-fenü-2-tryolcsotryazol-5-karboksilatın potasyum karbonat katalizörlüğünde çeşitli alkil/fenil izotiyosiyanatlarla südizasyonu sonucu elde edilmiştir. 23-D2üdro-3-fenfl-5-merkapto-6-alldVfeml-2-tiyoksotiyaz [4,5-d]pirimidin-7(6H)-on türevlerinin sodyum hidroksit varlığmda etanol içinde çeşitli 4-nonsübstitüe/-sübstitüebenzoyilmetil bromürlerle muamele edilmesiyle 2,3-dihidro- 3-fenil-5-(4'-nonsübstirüe/-sübstitüe benzoyilrnetü)tiyo-6-alkil/fenil-2-tiyoksotiyazolo [4,5-d]pirimidin-7(6H)-on yapısındaki bileşikler kazanılmıştır. Sentezi yapılan bileşiklerin reaksiyon verimleri ve erime dereceleri tabloda verilmiştir. Bileşiklerin fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisindeki davranışları ve UV absorbsiyon özellikleri saptanmış; yapıları İR, ^-NMR ve eleman analiz verileri ile kanıtlanmıştır. Sentezi yapılan bileşiklerin (Bileşik 2a-c, 3a-l) bazı Gram-pozitif {Staphylococcus aureus ve Enterococcus facealis) ve Gram-negatif bakterilerle (Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa), Candida albicans, C. krusei ve C. parapsilosis gibi bazı maya benzeri funguslara karşı antimikrobiyal etkileri mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Antıbakteriyel etki çalışmalarında tobramisin, antifungal etki çalışmalarında ise flukonazol referans bileşik olarak kullanılmıştır.Gram-pozitif bakterilerle maya benzeri ftınguslara karşı dikkate değer aktivite gösteren 23-dMdro-3,6-difenü-5-(4'-bromobenz»^ d] pirimidin-7(6H)-on (Bileşik 3k), serinin en aktif bileşiği olarak bulunmuştur.VI Sentezi yapılan bileşiklerin reaksiyon verimleri ve erime derecelerivıı ABSTRACT In this study, starting from ethyl 4-ammo-2,3-dihydro-3-phenyl-2- thioxothiazole-5-carboxylate (compound 1), three compounds having 2,3-dihydro-3- phenyl-5-mercapto-6-a]kyVphenyl-2-thioxothiaz»lo[4,5-d]pyrimidin-7(6H) (compound 2a-c) structure and their 5-(4'-nonsubstituted/-substituted benzoylmethyl)thio derivatives (compound 3a-I) were synthesized. All of the compounds were investigated for their antibacterial and antifungal activities. Starting material, ethyl 4-amino-2,3-dihydro-3-phenyl-2-thioxothiazole-5- carboxylate was synthesized by reacting phenyl isothiocyanate with powdered sulphur and ethyl cyanoacetate in the presence of triethylamine. Then 2,3-dihydro-3-phenyl- 5-mercapto-6-aD^l/phenyl-2-tMoxothiazolo[4,5^]pyrirddin-7(6H)-one derivatives, which are intermediates, were obtained by cyclisation of ethyl 4-amino-2,3-dihydro-3- phenyl-2-thioxothiazole-5-carboxylate with various alkyl/phenyl isothiocyanates, using potassium carbonate as catalyst. On treating with various 4-nonsubstitutedV- substituted benzoylmethyl bromides in the presence of sodium hydroxyde, compounds 2a-c were converted into 2,3-dihydro-3-phenyl-5-(4'-nonsubstituted/-substituted benzoylmethyl)thio-6-alkyl/phenyl-2-thioxothiazolo [4,5-d]pyrimidin-7(6H)-ones (3a- 1). The melting points and the yield percentages of the synthesized compounds are given in the table. The physical and thin layer chromatography properties and UV absorptions of the synthesized compounds were determined and their chemical structures proven by IR, 'H-NMR, and the elemental analysis data. Antimicrobial activities of the synthesized compounds (2a-c, 3a-l) were investigated against some Gram-positive (Staphylcoccus aureus and Enterococcus facealis) and Gram-negative (Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa) bacteria and yeast like fungi such as Candida albicans, C. krusei and C. parapsilosis using microdilution method. Tobramycin and fluconazole were used as reference in antibacterial and antifungal activity studies respectively.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT In this study, starting from ethyl 4-ammo-2,3-dihydro-3-phenyl-2- thioxothiazole-5-carboxylate (compound 1), three compounds having 2,3-dihydro-3- phenyl-5-mercapto-6-a]kyVphenyl-2-thioxothiaz»lo[4,5-d]pyrimidin-7(6H) (compound 2a-c) structure and their 5-(4'-nonsubstituted/-substituted benzoylmethyl)thio derivatives (compound 3a-I) were synthesized. All of the compounds were investigated for their antibacterial and antifungal activities. Starting material, ethyl 4-amino-2,3-dihydro-3-phenyl-2-thioxothiazole-5- carboxylate was synthesized by reacting phenyl isothiocyanate with powdered sulphur and ethyl cyanoacetate in the presence of triethylamine. Then 2,3-dihydro-3-phenyl- 5-mercapto-6-aD^l/phenyl-2-tMoxothiazolo[4,5^]pyrirddin-7(6H)-one derivatives, which are intermediates, were obtained by cyclisation of ethyl 4-amino-2,3-dihydro-3- phenyl-2-thioxothiazole-5-carboxylate with various alkyl/phenyl isothiocyanates, using potassium carbonate as catalyst. On treating with various 4-nonsubstitutedV- substituted benzoylmethyl bromides in the presence of sodium hydroxyde, compounds 2a-c were converted into 2,3-dihydro-3-phenyl-5-(4'-nonsubstituted/-substituted benzoylmethyl)thio-6-alkyl/phenyl-2-thioxothiazolo [4,5-d]pyrimidin-7(6H)-ones (3a- 1). The melting points and the yield percentages of the synthesized compounds are given in the table. The physical and thin layer chromatography properties and UV absorptions of the synthesized compounds were determined and their chemical structures proven by IR, 'H-NMR, and the elemental analysis data. Antimicrobial activities of the synthesized compounds (2a-c, 3a-l) were investigated against some Gram-positive (Staphylcoccus aureus and Enterococcus facealis) and Gram-negative (Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa) bacteria and yeast like fungi such as Candida albicans, C. krusei and C. parapsilosis using microdilution method. Tobramycin and fluconazole were used as reference in antibacterial and antifungal activity studies respectively.vuı 23-dihydro-3,6-phenyl-5-(4'-bromobenzoylmethyl)tMo-2-tlüoxothiazolo[4,5- d]pyrimidine-7(6H)-one, compound 3k, possessing remarkable activity against Gram- positive bacteria and yeast like fungi was the most active compound in the series.IX Melting points and reaction yields of the synthesized compoundsTEŞEKKÜR Bu tezin hazırlanmasında çalışmalarımda yol göstererek bana yardımcı olan ve her türlü desteği ve olanakları sağlayan hocam Doç.Dr. Ayla Balkan' a, Bileşiklerin mikrobiyolojik aktivite çalışmalarını yapan fakültemiz Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Meral Özalp ve Ecz. Melike Tuncay'a, Bileşiklerin İR spektrumlannın alınmasındaki katkılarından dolayı Dr. Yeşim Altaş'a, Çalışmalarım sırasında gösterdikleri maddi ve manevi katkılarından dolayı başta ailem olmak üzere Farmasötik Kimya Anabilim Dalı öğretim Üyeleri, Araştırma Görevlileri ve çalışanlarına, Teşekkürü bir borç bilirim. Bu tez Hacettepe Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenmiştir.