Edremit (Balıkesir) kuzeyinin jeolojik ve tektonik incelemesi
Jeological and tectonic investigation of north of Edremit
- Tez No: 354406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEFİK FİKRET SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Edremit (Balıkesir) ve kuzeyindeki bölgenin 1/25000 ölçekli jeolojik haritası hazırlanarak, bölgenin jeolojik ve tektonik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanı, Biga Yarımadası olarak bilinen ve Kuzey Anadolu Fayı'nın birçok kola ayrılarak Ege Denizi'ne ulaştığı bölgede bulunur. Edremit çevresinde bulunan bölgenin en belirgin yeryüzü şekli olan Kazdağı, çalışma alanının büyük bir kısmını kaplamakta ve Paleozoyik yaşlı Kazdağ Masifi stratigrafik olarak çalışma alanındaki en alt seviyeleri oluşturmaktadır. Bu metamorfik kayalar, daha düşük metamorfizma derecesine sahip Karakaya Karmaşığı'na ait kayaçlar tarafından üzerlenmektedir. Bölgede Sakarya Zonuna ait Kazdağ Masifi ve Karakaya Karmaşığı temel birimleri oluşturmakta ve Alt Jura sonrası sedimanter, volkanik ve plutonik birimler tarafından diskordan veya intrüzif olarak örtülmektedirler. Çalışma alanındaki temel morfolojik yapının oluşmasında hem Kuzey Anadolu Fay Zonunun yanal atım rejiminin hem de Batı Anadolu'ya ait genişleme rejiminin etkileri görülmekte ve bu yapı genel olarak D-B doğrultulu çöküntü havzaları ile bunlar arasında gözlenen DKD-BGB doğrultulu yükselimler olarak gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate geological and tectonic features of Edremit and the area north of Edremit by preparing study areas 1:25000 scaled geological map. The study area is located region known as Biga Peninsula where Northern Anatolian Fault reaches Aegean Sea by seperating multiple sections. Kazdağı which is the most distinctive morphological shape of the area covers a majority of the study area and Paleozoic Kazdağ Massive forms stratigraphically the lowest level of the study area. This methamorphic rocks are overlained by the units belonging Karakaya Complex which has lower-grade deformation. In the study area Kazdağ Massive and Karakaya Complex basement units belonging Sakarya Zone are overlained discordant or intrusively by sedimentary, volcanic and plutonic units. Both North Anatolian Fault's dextral regime and Western Anatolian extensional regime effects form of the basic morphological structure and this morphological structure shows itself generally as E-W trending depression basins and ENE-WSW trending uplifts.