Altınoluk (Balıkesir) çevresinin jeolojik ve tektonik incelenmesi
Geological and tectonic investigation of Altinoluk (Balikesir) environment
  1. Tez No: 354407
  2. Yazar: ADİL YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEFİK FİKRET SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnceleme alanı olarak seçilen Altınoluk bölgesi Kazdağı'nın eteklerinde, yine ilgili alanın doğusunda Kavlaklar Köyü, batısında ise Narlı Köyü bulunmaktadır. Çalışmada inceleme alanının jeolojik ve tektonik yapısı incelenerek bölgenin nasıl bir jeolojik yapıya sahip olduğu ve hangi kuvvetlerin etkisi altında jeomorfolojisinin nasıl etkilendiği konusu amaçlanmıştır. Bu çalışmada inceleme alanında bulunan kayaç birimleri saptanmış ve bunun yanı sıra mağruz kalınan kuvvetlerin etkisi gözlemlenmiştir. İnceleme alanının K-G doğrultulu sıkışma ve KD-GB doğrultulu çekme kuvvetleri etkisi altında oluştuğu tespit edilmiştir. Tersiyer öncesi KD–GB doğrultulu tektonik zon yer aldığı saptanmıştır. Bölgede Paleozoyik yaşlı Kazdağ Metamorfitleri,Alakeçili milonitik zonda kataklastik kayaçlar, milonit;Kazdağ Metamorfitleri içerisinde Üst Paleozoyik yaşlı mermer, Kazdağ Masifi Gnays; Üst Oligosen Alt Miyosen yaşlı Hallaçlar Volkanitine ait Andezit, Dasit, Piroklastik Kayaçlar; Üst Oligosen Alt Miyosen yaşlı granit, granodiyorit; Orta-Üst Miyosen yaşlı Küçükkuyu formasyonunda kiltaşı-silttaşı-marn ve Pliyosen yaşlı Bayramiç formasyonunda çakıltaş-kumtaşı-kiltaşı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Altınoluk region chosen as investigation area is located on the skirts of Kazdağ in which are Narlı village in the western and Kavlaklar village in the eastern. It were examined that how a geological structure of the region and which under the influence of forces that affected how its geomorphology, by examining the geological and tectonic structure of investigated area. As well as the rock units in the investigated area were determined and influence of expose to forces was also observed in the study.Its identified that area of analysis is composed of the effects of N-S direction squeezing and NE-SW direction pulling forses. Pre-tertiary tectonic zone has been determined in NE-SW direction. In the region has been observed that Paleozoic older Kazdağ metamorphic, cataclastic rocks, mylonite in Alakeçili mylonitic zone; Upper Paleozoic older marbles, Kazdağ massive gneiss in Kazdağ metamorphites; Adesite, Dasite, Pyroclstic rocks of Upper Oligocene Lower Miocene older Hallaçlar Volcanics; Upper Oligocene Lower Miocene older granite, granodiorite; claystone-siltstone-marl in Mid-Upper Miocene older Küçükkuyu Formation and pebble-sandstone-claystone in Pliocene older Bayramiç Formation.