Analyzing the multi-story residential buildings in terms of sustainability,disability access and earthquake durability ;example projects from 1980-1990,1990-2000,2000-2013 periods
Çok katlı konutlarda sürdürülebilirlik,engelli, erişim ive deprem dayanımı kavramlarıgelişiminin 1980-1990,1990-2000,2000-2013 dönemlerinde araştırılması
- Tez No: 354433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Artan nüfus ile birlikte konut ihtiyacı da artmıştır. Konut ihtiyacını karşılamak için; bina yapım tekniklerinin de gelişim göstermesi ile birlikte çok katlı konutların sayılarının gün geçtikçe arttığı gözlenmiştir. Artan çok katlı konut sayıları ile birlikte yapılardaki bina performansının zaman içerisinde gelişim ve değişimi gözlenmiştir. Tezin amacı;13-25 kat arasındaki çok katlı konutlardaki performans gelişmini ; sürdürülebilirlik ,deprem dayanımı ve engelli erişimi kavramları üzerinden 1980-1990,1990-2000,2000-2013 dönmlerinde örnekler üzerinden incemektir
Özet (Çeviri)
With the increasing population globally, the need for housing increased rapidly. In order to satisfy the need in housing, number of multistory housing buildings have increased with the advancements in construction and architectural design techniques. Accordance with the advancements in technology, the needs of the individuals and the concepts of house have been altered. The multistory residential buildings have differ in order to satisfy the needs of the tenants in respect to the specific time periods; 1980 to 1990, 1990 to 2000, and 2000-2013. The purpose of this dissertation is to investigate and compare the 13-25 story residential buildings' sustainability, earthquake durability and accessibility factors within their respected time period. According to the findings of this thesis, the advancements in sustainability, earthquake durability and accessibility has increased rapidly over the recent years and the factors determine said increase has been witnessed in various case studies.