Influence of nature on scandinavian design in modern era: Alvar aalto
Modernizm sürecinde iskandinav tasarımında doğa etkisi: Alvar aalto
  1. Tez No: 354434
  2. Yazar: CEM ALP CANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECEHAN ÖZMEHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Mimaride, çağdaş anlamda tasarım kavramı ilk olarak 1920?lerde Modernizmin doğuşu ile gündeme gelmiştir. Bu süreçten önceki dönemlerde benimsenen anlayışlar tamamıyla geleneksel ve bireyci yaklaşımlardır. Modernizmin doğuşu ve gelişimiyle, ilk defa tasarımda kuramsal ve enternasyonal bir anlayış benimsenmiştir. Mimarlık tarihinde doğadan esinlenilmiş birçok örnek olduğu görülmektedir. Endüstri Devrimi ve onu takiben gelişen teknoloji sayesinde doğadaki gözlemlemeler çeşitlenerek farklı alanlara ayrışmıştır. Daha sonra gelişen çağdaş akımlar da kavramsal olarak Modernizm?in attığı temeller üzerine oluşmuştur. Bunun sonucunda gelişen tasarım ve fikir gücü doğadan esinlenme kavramını farklı boyutlara taşımıştır. 20. yüzyıl başındaki sosyal ve ekonomik gelişmelerle birlikte, teknolojideki gelişimin getirdiği yeni malzeme, yeni yapım teknikleri ve Avrupa?daki rekabet, mimaride ve tasarımda önemli değişimlere sebep olmuştur. Bu süreçten günümüze kadar Avrupa?da birçok öncü ülkeyle birlikte özellikle İskandinav tasarımları akımlara önemli yön vermiştir. Bu tez çalışması, Modernizm sürecinde doğa olgusunun İskandinav tasarımına ve dönemin tasarım öncülerinden biri olan Finlandiyalı mimar Alvar Aalto?nun tasarımlarına olan etkisini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In architecture, the concept of design in the contemporary sense first appeared in 1920s by the emergence of modernism. Previous approaches were completely traditional and individual. By the emergence and the development of modernism, a theoretical and international approach in design was adopted for the first time. In the history of architecture, many examples inspired by the nature can be observed. Through the industrial revolution and advancements in technology the observations in nature diversified and branched into several fields. The contemporary movements developed afterwards were conceptually established on the foundations of modernism. Following this era in the beginning of the 20th century, the new materials, and construction techniques emerged by the advancements in technology besides the socio-economic developments and competition in Europe resulted in significant changes in architecture and design. From this era to present day in addition to many pioneering countries in Europe, Scandinavian designs influenced the movements significantly. This thesis study focuses on the effect of nature on Scandinavian design in the modernism era and on designs of Finish architect Alvar Aalto who is one of the pioneers of the era.